Akopyan Rusiyanın yeni hiyləsini özü bilmədən İFŞA ETDİ
Akopyan Rusiyanın yeni hiyləsini özü bilmədən İFŞA ETDİ</p>
<p>Ermənistan Rusiya münasibətlərinin gərginləşməsi hər iki ölkədə geniş müzakirə olunur. Bəzi siyasi şərhçilər hesab edir ki, Rusiyanın maraqlarına zidd addımlar atan Ermənistanı daha ciddi sınaqlar gözləyir.
KONKRET.az xəbər verir ki, keçmiş diplomat Vardan Akopyan bildirib ki, 2020-ci ilin hərbi əməliyyatlarından sonra Ermənistanda mövcud hakimiyyət addım-addım elə bir vəziyyət yaratdı ki, Rusiya prosesdən kənarda qaldı. Ermənistanın Qarabağdan imtina etdiyi bir şəraitdə Rusiya Azərbaycandan heç nə tələb edə bilmədi: "Rusiya Qarabağa qarşı son hərbi əməliyyatların qarşısını almaq üçün maksimum addım atıbmı? Rusiya müəyyən razılaşmalar və sənədlər əsasında bacardığını etdi. Üçtərəfli saziş var, lakin Ermənistan Azərbaycanla Qarabağı onun ayrılmaz hissəsi kimi tanımağa razılaşaraq, faktiki olaraq bu sazişlərdən çıxır.
Bu cür razılaşmalardan sonra üçüncü tərəf faktiki olaraq bu müqavilələrdən sonra mahiyyətini itirir. Beləliklə, Rusiya edə biləcəyini etmək imkanından məhrum oldu. Oxşar addımla Ermənistan Rusiyanın üçtərəfli bəyanat üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün istifadə edə biləcəyi əsasları və amilləri öz əlləri ilə məhv etdi".
Akopyan erməni əhalisinin Qarabağa qayıtmasını təmin etməyi mümkün hesab edir: "Elan edilib ki, Rusiya erməni əhalisinin Qarabağa  qaytarılması məsələsini danışıqların məqamlarından biri hesab edir. Rusiya bu sualı çox ciddi qoyur. Təbii ki, çoxları bunu Rusiyanın oradakı varlığını qoruyub-saxlamağa çalışması ilə izah edir".
Bununla yanaşı, Akopyan şübhə edir ki, bu ssenari Rusiyanı regiondan sıxışdırıb çıxarmağa çalışan Ermənistanın indiki hökuməti üçün faydalıdır: "Gəlin etiraf edək ki, vəziyyət addım-addım Rusiya ilə münasibətlərin pisləşməsinə gətirib çıxarır. Hələ hakimiyyətə gəlməmişdən əvvəl indiki hakim elita etiraz aksiyalarında Rusiya bayraqlarının yandırılması ilə məşğul idi. Sonra bu anti-Rusiya çağırışları kütləviləşdi, indi də bunun əsasında yavaş-yavaş rəsmi siyasət səviyyəsinə gətirilir. Görüşlərə və qəbullara baxmayaraq, əvvəldən bəlli idi ki, Ermənistan hakimiyyəti Rusiyanı regiondan sıxışdırıb çıxarmaq öhdəliyini öz üzərinə götürüb və indi bu öhdəliyi mərhələ-mərhələ yerinə yetirir".