Araqçının Ermənistan səfərinin PƏRDƏARXASI: Azərbaycana qarşı MƏKRLİ PLAN, YOXSA.. - MÜHÜM DETALLAR
Araqçının Ermənistan səfərinin PƏRDƏARXASI: Azərbaycana qarşı MƏKRLİ PLAN, YOXSA.. - MÜHÜM DETALLAR"Cənubi Qafqaz olduqca strateji əhəmiyyəti ilə dünyanın güc mərkəzlərinin diqqətindədir. Bu gün İran əsasən Yaxın Şərqdə gedən proseslərin episentrindədir. Bir çox proseslər onun iştirakı və ya təşəbbüskarlığı ilə davam edir. Bu baxımdan Araqçının İrəvana səfəri İranın Ermənistan üzərində təsir imkanlarını gücləndirməyə yönəlib".
Bu fikirləri "KONKRET.az"a açıqlamasında sabiq deputat, siyasi təhlilçi Elşad Mirbəşiroğlu səsləndirib.
Araqçının Ermənistan səfərinin PƏRDƏARXASI: Azərbaycana qarşı MƏKRLİ PLAN, YOXSA.. - MÜHÜM DETALLAR"Son illər Ermənistan ABŞ və Avropa dövlətləri ilə yaxından əməkdaşlıq edir. Aİ-yə üzv olmaq niyyətini də gizlətmir. Bundan başqa ABŞ və Ermənistan arasında strateji tərəfdaşlıq haqda saziş mövcuddur. Nəzərə almaq lazımdır ki, ABŞ və İran münasibətlərində xüsusi gərginlik müşahidə olunur. Tramp hətta İranı bombalamaqla hədələyib. Bu baxımdan İran hər şeydən öncə Cənubi Qafqazda özünün təsir imkanlarını Ermənistan üzərindən formalaşdırmağa çalışır. Digər yandan isə İran Ermənistan vasitəsilə Qərblə münasibətlərin yumşaldılmasına gedə bilər. Ona görə də, Araqçının səfəri fərqli yönlərdən dəyərləndirilməlidir. Cənubi Qafqaz uğrunda ciddi mübarizə var və tərəflər platforma axtarışındadırlar. İran da bu meydan qismində Ermənistanı görür. Tehran Ermənistan üzərindəki təsir imkanlarını saxlamağa çalışır. Eyni zamanda Qərb Ermənistanı gələcəkdə İranın özünə qarşı da istifadə edə bilər. Tehran bunu gözardı etməməlidir".