Arutyunyan Putinə göndərdiyi sərt məktubunda Kreml rəhbərinə hansı sətiraltı mesajlar verib? - İLGİNC DETALLAR
Arutyunyan Putinə göndərdiyi sərt məktubunda Kreml rəhbərinə hansı sətiraltı mesajlar verib? - İLGİNC DETALLARQarabağdakı erməni separatçılarının rəhbəri Arayik Arutyunyanın Vladimir Putinə məktub yazması və cavab üçün Rusiya liderinə cəmi bir neçə gün vaxt verməsi haqda xəbər birmənalı qarşılanmayıb və sosial şəbəkələrin erməni seqmentində ciddi müzakirələrə səbəb olub. Arayik Arutyunyan məktubda Laçın yolunun açmalı olduğunu, əks halda, bundan sonra məsələləri özünün həll etməyə hazırlaşdığını qeyd edib. Separatçıların rəhbərinin bu fikirləri əməlli-başlı çaşqınlıq yaradıb. Bəs görəsən, Arutyunyanın Putinə sərt məktub yazmasının səbəbi nədir? Ümumiyyətlə, Putinin cavabı necə ola bilər? Arutyunyanın özünün bütün məsələləri həll etməyə çalışacağını deməsi Azərbaycana qarşı yeni təxribatların başlanğıcı kimi xarakterizə edilə bilərmi?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əhəd Məmmədli separatçıların aqoniyada olduğunu bildirib:
Arutyunyan Putinə göndərdiyi sərt məktubunda Kreml rəhbərinə hansı sətiraltı mesajlar verib? - İLGİNC DETALLAR"Heç kəsin tanımadığı separatçı bir qurumun başında dayanan şəxsin Azərbaycanla yaxşı münasibətləri olan ölkənin rəhbərinə məktub göndərməsi absurddur. Arutyunyanın Putindən təkidli tələblə cavab gözləməsi, hətta Kreml rəhbərinin heç bir addım atmayacağı təqdirdə məsələləri özünün həll edəcəyini deməsi heç bir məntiqə sığmır və gülüş doğurur. Arutyunyan özü hansı addımlar ata bilər ki? Təbii ki, burada onun məqsədi Putinə sətiraltı mesaj verməkdir. Arutyunyan Putinə demək istəyir ki, əgər Kreml addım atmasa və Azərbaycanı geri çəkilməyə vadar etməsə, o zaman separatçılar Qarabağı özləri tərk edəcəklər. Belə olan halda isə Qarabağ birdəfəlik Rusiyanın təsir dairəsindən çıxacaq və Moskva Azərbaycana heç nə ilə təzyiq göstərə bilməyəcək. Yəni Arutyunyan Rusiyaya bu mesajları verir və öz mövcudluqlarını qorumaq üçün axırıncı kartını oynayır".
Politoloq Putinin rəsmi olaraq Arutyunyana cavab verəcəyini düşünmür:
"Ola bilər ki, Kremldən separatçıların rəhbərinə hansısa qeyri-rəsmi mesajlar göndərilsin. Amma Arutyunyanın bu addımı cəsarətdən daha çox şantaj xarakteri daşıyır. Bir növ Putinin separatçılara dəstək verməyə məcbur qaldığını göstərmək istəyir. Amma bu məktubun effektiv olacağını və müsbət nəticə verəcəyini düşünmürəm".