Azərbaycan dünyada yeganə DÖVLƏT OLDU - ƏTRAFLI
Azərbaycan dünyada yeganə DÖVLƏT OLDU - ƏTRAFLI"Oktyabrın 15-də Prezident İlham Əliyev Xankəndi şəhərində dövlət bayrağımızı qaldırdı. Bununla da Azərbaycan rəsmi olaraq öz ərazilərində suveren hüquqlarını bərpa etdi".
Bunu KONKRET.az-a politoloq Tural Əliyev deyib:
Azərbaycan dünyada yeganə DÖVLƏT OLDU - ƏTRAFLI"Bu günü Azərbaycan xalqı səbirlə gözləyirdi. 2020-ci ildə Azərbaycan Ordusu Qarabağı işğaldan azad etdi. Şuşa qələbənin simvoludursa, Xankəndidə bayrağımızın dalğalanmasş Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin bərqərar olunmasının rəmzi oldu. Bu gün Azərbaycan tarixində parlaq səhifə açır. Bundan sonra Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixində yeni era, yeni bir səhifə açılır.
Bu qələbəyə gedən yolda Azərbaycan çoxlu qurbanlar verdi və öz ali istəyinə çatdı. Bundan sonra heç bir qüvvə bizim əzmimizi qıra bilməyəcək. Sentyabr ayının 19-da antiterror əməliyyatları isə hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılacaq bir əməliyyat oldu. Çünki heç bir mülki infrastruktura ziyan dəymədi, bir nəfər mülki vətəndaşın burnu qanamadı və 24 saat ərzində xunta rejiminin varlığına son qoyuldu.
Azərbaycan keçmiş SSRİ məkanında separatizmin kökünü kəsən yeganə ölkə kimi də tarixə düşdü. Dünyada onlarla separatçı nöqtələr var ki, hələ də qarşısı alınmayıb. Amma bununla bitdi deyib arxayınlaşmaq da olmaz. Nəzərə almalıyıq ki, hələ də bunu həzm edə bilməyən qüvvələr var. Həmin qüvvələr Azərbaycana qarşı siyasi təzyiqlərini işə salıblar. Bu da bizə əlavə stimul verəcək və bizi daha gücləndirəcək".
Daha sonra Qarabağdakı ermənilərin azərbaycanlılarla birgə yaşamaq perspektivinə toxunan politoloq bildirib ki, bunun üçün Azərbaycan erməni əhalisinə təhlükəsizlik təminatı verib: "Azərbaycan son əməliyyatlardan əvvəl Qarabağın erməni əhalisinin vətəndaşlığı ilə bağlı bir proqram dərc etdi. Bu proqrama erməni əhalisinin hüquqlarını qoruya biləcək bəndlər salındı. Orada Azərbaycan vətəndaşlarına verilən bütün hüquqlar öz əksini tapdı. İndi də Qarabağı tərk edən ermənilər qayıdıb orada rahat şəkildə yaşaya bilərlər. Ermənistana gedən əhalinin çox hissəsinin qayıtması ehtimal edilmir. Amma qayıdacaqları təqdirdə onların hüquqları qorunacaq və təhlükəsizliyi təmin olunacaq. Ermənistan dövləti əgər öz xəyallarından əl çəkməsə, daha da böyük itkilərlə üzləşə bilər. Çünki qarşılarında güclü Azərbaycan dayanıb. Dövlətimizin əzmini heç bir qüvvə qıra bilməz".