Azərbaycana qarşı ciddi proseslərə START VERİLİB - Rusiya nəyi itirəcək?
Azərbaycana qarşı ciddi proseslərə START VERİLİB - Rusiya nəyi itirəcək?Ermənistanın qeyri – konstruktiv siyasəti regionda siyasi gərginliyi artırır. Havadarlarının dəstəyinə arxalanan düşmən ölkə yeni-yeni təxribatlara əl atır. İki həftədir Laçın sərhəd – keçid məntəqəsinin qarşısına yük avtomobilləri toplayan Ermənistan Azərbaycanı "humanitar fəlakətdə" suçlamaq niyyətindədir. İndi sərhəddəki Kornidzor kəndində dayanan yük maşınlarının sırasına daha bir neçəsi əlavə edilib. Bu prosesdə fəal rol oynayan Fransa daha bir neçə tır "humantar yük"ü sərhəddə dayanan karvana qoşub. Dünən Fransadan gələn yüklər sərhəddə çatdırılıb və gözləməkdə davam edir. Ermənistanın bu addımı göstərir ki, düşmən ölkəni Qarabağda yaşayan ermənilərin taleyi deyil, siyasi ambisiyalar maraqlandırır.
KONKRET.az-a açıqlama verən Qabil Hüseynli bildirdi ki, bu məsələ cox ciddi ssenariləşdirilib və qabaqcadan planlaşdırılan anti-Azərbaycan xarakterli prosesdir:
Azərbaycana qarşı ciddi proseslərə START VERİLİB - Rusiya nəyi itirəcək?"Bu prosesin başında Rusiya dayanır. Çünki humanitar yükləri daşıyan maşınlar Robert Koçaryanın Rusiya ilə yaratdığı birgə müəssisənin maşınlarıdır. Vaxtı ilə həmin maşınlar Rusiyadan Ermənistana silah-sursat daşıyıb. İndi isə humantar yük adı altında Azərbaycana qarşı ssenariləşdirilmiş mürəkkəb oyunun iştirakçılarıdır. Məqsəd dünya ictimai rəyini çaşdırmaq, Azərbaycanın guya bölgədə yaşayan erməniləri etnik təmizləməyə məruz qoyması barədə fikir formalaşdırmaqdır. Qəribəsi odur ki, bölgədə yaşayan ermənilərin həmişə Azərbaycanın ərazisində yaşadıqlarını, əraziyə 200 il əvvəl köçüb gəldikləri, sovet hakimiyyəti illərində də Kremlin onlara Azərbaycan xalqının iradəsinə zidd olaraq muxtar qurum səlahiyyətləri verdiyini nəzərə alan yoxdur. Üstəlik bu ərazilər Qarabağ xanlığının ayrılmaz tərkib hissəsi olub. Həmin ərazilərdə azərbaycanlılarla ermənilərin sayı bərabər olub. İndi həmin ərazidə bir nəfər də azərbaycanlı yoxdur.
Bölgədə Azərbaycan hakimiyyətinə tabe olmaq istəməyən, "humanitar fəlakət" yaşadıqlarını bəyan edən bir ovuc adamdan ibarət toplumun sayı heç 18 min nəfər də deyil. Bura həmçinin qeyri-qanuni Azərbaycan ərazilərində qalan erməni silahlı qüvvələrini də əlavə etmək lazımdır. Bu gün onlar bölgədən etnik təmizlənməyə məruz qalan azərbaycanlıların iştirakı olmadan regionun taleyi haqqında müxtəlif bəyanatlar verirlər. Əslində bu bölgəninn taleyi çoxdan həll olunub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bütün dünya, beynəlxalq təşkilatlar qəbul edib. Üstəlik bu ərazilər üzərində Azərbaycanın suverenliyi də qəbul edilib. İndi ipə-sapa yatmayan bir qrup separatçı əslində cinayətkar dəstədir. Onlar Xocalı soyqırımını, Meşəli, Malbəyli, Qaradağlı, Ballıqaya cinayətlərini törədiblər. Bunların vicdanında minlərlə günahsız azərbaycanlının qanı var. İndi bunları müdafiə etmək üçün Rusiyanın ssenariləşdirdiyi tamaşaya Fransa da dəstək verir.
Amerikada da bununla bağlı yanlış fikirlər var. Bölgədə bu məsələyə diqqət yetirəndə regionda son 30 ildə yaşananlara nəzərən siyasi qənaətlərə gəlmək lazımdır. Regiondan təkcə 50 mindən çox azərbaycanlı qovulub, ərazilərimiz yağmalanıb. İndi bunlar hansı haqla Azərbaycan mərkəzi hakimiyyətinə tabe olmaq istəmirlər? Hətta silahlı mübarizəyə hazır olduqlarını bəyan edirlər. Güman olunur ki, onlara siyasi dəstəyi Rusiya və Fransa verir.
Görünür anti-terror əməliyyatları keçirmədən məqsədə nail olmaq mümkün deyil. Azərbaycan prezidentinin çağrışlarını bir dəstə quldur qəbul etmir. Mülki əhalinin nə fikirləşdiyi onları maraqlandırmır. Beləliklə, burada bir şou xarakterli oyun gedir. Hadisələr finala doğru getməkdədir. Ermənilər nə qədər isterikada olsa da, Azərbaycanın məsələnin həllində planları var və həmin planlar da yaxın vaxtlarda həyata keçiriləcək.