Azərbaycanın iradəsini qıra bilməyəcəklər - SƏRT MÖVQE
Azərbaycanın iradəsini qıra bilməyəcəklər - SƏRT MÖVQESon günlər Ermənistanın Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinin qarşısında təşkil etdiyi "şou" davam edir. Qarabağdakı ermənilərə "humanitar yardım" aparmaq adıyla siyasi təxribatlar törədən Ermənistanın məqsədi diqqəti regiona yönəltmək və Azərbaycanın imicinə zərbə vurmaqdır.
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Elçin Mirzəbəyli Ermənistanın bu addımını planlaşdırılmış aksiya adlandırdı:
Azərbaycanın iradəsini qıra bilməyəcəklər - SƏRT MÖVQE"Ermənistan və ənənəvi himayəçilərinin Laçın sərhəd-keçid məntəqəsinin qarşısında düzənlədikləri "humanitar şou" Azərbaycanın öz suveren hüquqlarını qətiyyətlə müdafiə etməsinin qarşılığında, xüsusilə də humanitar məqsədlərlə Ağdam-Xankəndi yolundan istifadəylə bağlı rəsmi Bakının Brüsseldə irəli sürdüyü təklifdən sonra planlaşdırılmış təxribat xarakterli aksiyadır. Məqsəd isə Azərbaycanı fakt qarşısında qoymaq, ölkəmizə qarşı uydurma iddialar əsasında beynəlxalq təzyiqləri təşkil etməkdən ibarətdir. Şounun nə qədər davam edəcəyindən asılı olmayaraq, bu, Azərbaycanın haqlı və prinsipial mövqeyinə hər hansı formada təsir etməyəcək.
Mövcud vəziyyətdə, bizim tamamilə məntiqəuyğun, həm də suveren hüquqlarımızdan çıxış edərək irəli sürdüyümüz alternativ var. Bir ovuc separatçı və onları idarə edən dairələrin aqressiv, hikkəli davranışlarına görə, biz öz suveren haqlarımızdan, ədalətli və prinsipial mövqeyimizdən imtina edə bilmərik. Bu şounu təşkil edənlər, məğlub olan, iflasa uğrayan aqressiv separatizmə yeni nəfəs vermək, revanşçı qüvvələri dirçəltmək, iradəmizi qırmaq istəyirlər. Azərbaycan dövləti də baş verənlərin fərqindədir və bütün riskləri də, istisnasız olaraq, nəzərə alıb. Çünki haqsızlığın, şərin qarşısında bir addım geriyə çəkilmək, onların növbəti, həm də ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin şübhə altına alınmasına xidmət edən əməllərinə qapı açmaq deməkdir. Azərbaycanın irəli sürdüyü təklifin alternativi yoxdur və ola da bilməz".
Daha sonra bir qrup erməninin "xaç yürüşünə" başlamasına toxunan politoloq bunu düşmən ölkənin növbəti təxribatı kimi dəyərləndirib:
"Dini atributlardan siyasi məqsədlər üçün istifadə ermənilərin köhnə şakəridir. Bununla da xristian dininə mənsub olan insanlara emosional təsir göstərmək, guya, məhz xristian olduqlarına görə hansısa "təzyiqlərə" məruz qaldıqlarını görüntüləmək istəyirlər. Eyni üslubdan həm birinci, həm də ikinci Qarabağ müharibəsində də istifadə olunurdu. Erməni hərbçilərinin geyimlərinə, hərbi texnikanın üzərinə xaç işarəsi çəkməklə, təməlində işğal, vandalizm və digər müharibə cinayətləri dayanan əməllərini pərdələmək və təbii ki, xristian dininə mənsub olan insanların hisslərini istismar etməklə, dəstəklərini qazanmaq niyyəti güdürdülər. Amma bütün bunların heç bir faydası olmadı. Ermənilər azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri soyqırım aktları zamanı, vəhşicəsinə qətlə yetirdikləri insanların, əsir və girovların bədənlərini qızdırılmış xaçla dağlayıblar və biz buna xristanlığın törətdiyi vəhşilik kimi yanaşmamışıq. Bizim üçün bütün dinlər insani dəyərləri ifadə edir və hər bir fərdin, toplumun dünyagörüşünü, mədəniyyətini ifadə edən amil onun humanizm prinsiplərinə sadiqliyidir. Səlib yürüşlərinin nəticəsini isə hər kəs xatırlayır. Tarixə nəzər salsaq, vəhşi, amansız səlib yürüşləri zamanı bizim dünyaya təqdim etdiyimiz və dünya xristianlarının bu gün də unutmadıqları Səlahəddin Əyyubi nümunəsi var".