Azərbaycanlı şahmatçıların rəqibləri bəlli oldu: aralarında erməni də var
Azərbaycanlı şahmatçıların rəqibləri bəlli oldu: aralarında erməni də var"Grand Chess Tour" şahmat seriyasının 5 turnirinin tarixləri müəyyənləşib.
Publika.az xəbər verir ki, yay mövsümündə baş tutacaq turnirlərdə dünyaca məşhur azərbaycanlı şahmatçılar Teymur Rəcəbov və Şəhriyar Məmmədyarov da iştirak edəcək.
Çempionatın 5 turniri 2021-ci ilin iyun-avqust ayları arasında Buxarestdə (klassik şahmat), Parisdə (sürətli, blits), Zaqrebdə (sürətli, blits), ikisi isə Amerikanın Sent-Luis şəhərində (sürətli, blits, klassik) keçiriləcək.
Seriyada 10 aparıcı qrossmeyster oynayacaq. Masa arxasında azərbaycanlı zəkalarla yanaşı, fransız Maksim Vaçier-Laqrave, amerikalılar Fabiano Karuana və Vesley So, ruslar Aleksandr Qrisçuk və Yan Nepomnyaşşiy, hollandiyalı Aniş Ciri, erməni Levon Aronyan oturacaq.
Turnirin ümumi mükafat fondu 1,275 milyon dollardır. Klassik şahmatda 325 min dollar, sürətli və blitsdə 150 ​​min dollar oynanılacaq. Digər 175 000 dollar "Grand Chess Tour" seriyasında ilk üç şahmatçıya veriləcək.