Beynəlxalq təşkilatlardan "Bank Respublika"ya TAM GÜVƏN
Beynəlxalq təşkilatlardan Nüfuzlu beynəlxalqmaliyyə təşkilatları Azərbaycanda növbəti dəfə "Bank Respublika"nı seçiblər.
azxeber.com xəbər verir ki, Avropa Yenidənqurmavə İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanda yaşıl iqtisadiyyatın dəstəklənməsinə yönəlmişlayihələrin maliyyələşdirilməsi üçün Bank Respublika ilə böyük həcmli kredit sazişi imzalayıb.
Kredit Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsindəŞərq Tərəfdaşlığı Ölkələrində Kiçik və Orta Müəssisələrin Rəqabət QabiliyyətininTəkmilləşdirilməsi və İnklüzivləşdirilməsi Proqramı çərçivəsində verilib.Müqaviləyə əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Banka 3 il müddətinə Azərbaycanmanatı (AZN) ilə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində sintetik kredit təqdim edəcək.
Təqdim edilən vəsaitlər ekoloji cəhətdən təmiztexnologiyalar və istehsal üsullarını tətbiq edən kiçik və orta müəssisələrin(KOB) dəstəklənməsi üçün istifadə olunacaq. Bunlar enerji səmərəliliyininartırılması, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə, tullantıların minimumaendirilməsi və karbon izinin azaldılması layihələridir.
Bu əməkdaşlığın məqsədi Azərbaycandadavamlı inkişafı dəstəkləmək və yaşıl iqtisadiyyata keçidi təşviq etməkdir.Kredit ekoloji layihələrin həyata keçirilməsi, biznes infrastrukturunun təkmilləşdirilməsivə ekoloji cəhətdən məsuliyyətli qərarların qəbuluna yönəlmiş müəssisələrinstimullaşdırılması üçün mühüm mənbə rolunu oynayacaq.