"Biz nə istədiyimizi bilmirik" - Davtyan
Ermənistandakı siyasi qüvvələrin regionda sabitliyi pozmaq üçün xalqı silaha sarılmağa, Qarabağdakı erməniləri qorumağa çağırışları sülhə təhdiddir. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, müxtəlif siyasi dairələrdə səslənən bu fikirlər əslində hakimiyyətin mövqeyidir. Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıdığını deyən baş nazir Nikol Paşinyanın son açıqlamaları və Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsi qarşısında törətdiyi "humanitar şou" bir-birinə ziddir.
Sadəcə danışıqları uzatmağa və vaxt udmağa hesablanan bəyanatlarla Paşinyan həm də Ermənistanı "süddən çıxmış ağ qaşıq" kimi təqdim etməyə çalışır. 30 il Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan Ermənistan yüzlərlə şəhər və kəndimizi yer üzündən silib və daşı daş üstündə qoymayıb. İndi özlərini sülhpərvər göstərən ermənilər eyni zamanda qisas üçün alışıb yanırlar. Erməni siyasətçi Vahe Davtyan özünün "Teleqram" kanalında "Bizə sülh yalnız Ermənistanın qələbəsindən sonra lazımdır" – yazıb.
Davtyan uğursuzluğun səbəbini uzunmüddətli strategiyanın olmaması ilə əlaqələndirib:
"Bilirsinizmi, niyə biz son illərdə ancaq uğursuzluğa düçar oluruq? Çünki bizim meqaplanımız, uzunmüddətli strategiyamız yoxdur. Sadə dillə desək, nə istədiyimizi bilmirik. Biz üzən gəmi kimiyik. Ona görə də "yeni Ermənistan" konsepsiyasının formalaşdırılması çox vacibdir. Bizə erməni layihəsi lazımdır. Ən çətin böhran zamanı super praqmatik olmağı öyrənməliyik", – deyə Davtyan bildirib.
"Ağıllı tövsiyələrini" verən bu "müdrik" erməni sülhün yalnız Ermənistanın qələbəsindən sonra əldə olunacağını deyir və sadəcə öz keçmişini unudur. Yadından çıxardır ki, onların "məğlubedilməz" ordularını Azərbaycan əsgəri cəmi 44 günə darmadağın etdi. Onu da unudur ki, kapitulyasiya aktına qol çəkən Paşinyandır. İndi öz xarici havadarlarından hərbi- siyasi dəstək alan ermənilərin bu cür bəyanatlar verməsi onların yalnız sonunu gətirə bilər. O gün isə uzaqda deyil.