"Bizi heç kim müdafiə etməyəcək. Bunu gözləməyin mənası da yoxdur" - Poqosyan
İşğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində 2-ci erməni dövlətini qurmağa səy göstərən Ermənistan, ona təklif edilənlərin hamısından məhrum oldu. İşğal etdiyi 7 rayonu qaytarmaqdan imtina edən Ermənistanın iştahası daha böyük idi və sonda heç nəyə nail ola bilmədi.
Azərbaycan tərəfi Qarabağa ən yüksək status təklif edəndə də ermənilər daha çoxunu tələb etdilər. Nəhayət "yeni müharibə, yeni ərazilər" deyən Ermənistan rəhbərliyi qırmızı xətti keçdi. 44 günlük Vətən müharibəsinə başlayan Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi və 86,6 min kv.kmlik ərazisinə tam nəzarəti təmin etdi. Ermənistan baş naziri ötən il Praqada Qarabağ da daxil Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını deyəndən sonra erməni ictimaiyyətində çaşqınlıq yarandı. İndi onlar Qarabağın birdəfəlik itirilməsini Paşinyanın həmin bəyanatı ilə bağlayırlar. "Beynəlxalq ictimaiyyət Qarabağın statusu məsələsini açıq hesab etsə də, baş nazir Nikol Paşinyan öz bəyanatı ilə bu məsələni birdəfəlik bağladı".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu konstitusiya hüququ üzrə ekspert Vardan Poqosyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, Paşinyan BMT Baş Assambleyasının 14 mart 2008-ci il tarixli "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin statusu" adlı qətnaməsinə istinad edərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü neçə ölkənin tanıdığına diqqət çəkir:
"Bu görüş zamanı BMT Təhlükəsizlik Şurasının üç üzvü – ABŞ, Rusiya və Fransa əleyhinə səs verib. ABŞ xüsusi izahat verərək bildirib ki, Qarabağın statusu müzakirə predmeti olduğu üçün bunun əleyhinədir və onlar Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanısalar da, status məsələsini qeyri-müəyyən hesab edirlər. Hindistan da buna qarşı çıxdı, Çin və Böyük Britaniya isə bitərəf qaldı. Eyni zamanda, Böyük Britaniya qətnaməni Madrid prinsiplərinə zidd hesab etdi. Yəni 2020-ci il müharibəsinə qədər beynəlxalq arenada əsas oyunçular Qarabağın status məsələsinin açıq olmasını bildirdilər. Onların cavabını isə Nikol Paşinyan bir bəyanatla verdi: "Qarabağı Azərbaycanın tərkibində tanıyıram və həmin ərazilər Azərbaycan torpaqlarıdır".
Bununla da Ermənistanın yanında olan güclərin deməyə başqa sözü qalmadı və status məsələsi bağlandı. Ona görə də həmin ölkələrin 2008-ci ildə tutduqları mövqeni təkrarlamasını gözləməyin mənası yoxdur".