Bu qidalar xərçəng yaradır - SİYAHI
Qırmızı ət və bəzi işlənmiş qidalar xərçəng riskini artırmaq potensialına malikdir.
KONKRET.azxəbər verir ki, xüsusilə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatlarına görə, işlənmiş ətlər (kolbasa, sosiska, pastırma kimi) "kanserogen" (xərçəngə səbəb ola bilən) kimi təsnif olunur. Qırmızı ət isə yüksək miqdarda istehlak edildikdə "ehtimal olunan kanserogen" hesab edilir.
Bundan başqa, aşağıdakı qidalar da potensial xərçəng riskini artıra bilər:
Qızardılmış və yüksək temperaturda bişirilmiş qidalar: Qızardılmış qidalarda, xüsusilə kartof və ətdə akrilamid adlı kimyəvi maddə əmələ gələ bilər ki, bu da potensial kanserogen təsir göstərə bilər.
Şəkər və yüksək emal olunmuş qidalar: Şəkərli və kalori baxımından zəngin qidalar piylənmə riskini artırır. Piylənmə isə bəzi xərçəng növləri ilə əlaqələndirilir.
Trans yağlar: Paketlənmiş məhsullarda, marqarinlərdə və qızartmalıq yağlarda olan trans yağlar sağlamlıq üçün zərərlidir və xərçəng riskini artırır.
Alkoqollu içkilər: Müntəzəm olaraq alkoqol istehlakı, xüsusilə də yüksək miqdarda, ağız boşluğu, boğaz, qaraciyər və döş xərçəngi riskini artıra bilər.
Əgər xərçəng riskini azaltmaq istəyirsinizsə, təbii qidalarla zəngin bir pəhriz seçmək, meyvə-tərəvəz istehlakını artırmaq, işlənmiş və qızardılmış qidalardan mümkün qədər uzaq durmaq tövsiyə olunur. Sağlam həyat tərzi və balanslı qidalanma xərçəng riskini əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər.