"Bundan sonra Azərbaycan-Rusiya münasibətləri möhkəmlənəcək" - ŞƏRH
"İrəvan danışıqlardan kənarda qalır".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu politoloq Yevgeni Mixaylov Azərbaycanın uğurlu terrorla mübarizə tədbirlərini şərh edərkən deyib.
"Daxili İşlər Nazirliyinin və Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin əməkdaşlarının həlak olduğu terror aktından sonra Bakı öz ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrin zərərsizləşdirilməsi üçün antiterror əməliyyatı keçirməyə məcbur olub. Azərbaycan tez bir zamanda məqsədinə çatdı və ultimatum qoydu – bu, ermənilərin tamamilə tərksilah edilməsi, silahların təhvil verilməsi və s.oldu", – deyə rusiyalı politoloq bildirib.
Onun sözlərinə görə, Yevlaxdakı müzakirə istənilən halda müsbət yekunlaşıb.
"Qarabağ erməniləri çox gözəl başa düşürlər ki, İrəvanın onlara ehtiyacı yoxdur. Bunu Nikol Paşinyan özü də dəfələrlə bəyan edib və Rusiya sülhməramlılarını Qarabağ ermənilərinin təhlükəsizliyinə zəmanət verməyə çağırıb. Müvafiq olaraq, İrəvan danışıqlar prosesindən kənarda qalır, Rusiya və Azərbaycan vəziyyəti nəzarətə götürür", – deyə analitik qeyd edib.
Mixaylov əlavə edib ki, Rusiya regionda sülhün və Qarabağ ermənilərinin nümayəndələrinin daxil olduğu dialoqun təminatçısı kimi sülh müqaviləsinin imzalanması üçün zəmin hazırlamağa davam edəcək.
Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərə gəlincə, ekspert bundan sonra yalnız müsbət gedişat proqnozlaşdırıb.
"Mən yalnız Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin möhkəmlənməsini gözləyirəm. Çünki aydındır ki, sülhməramlıların hərəkətləri Bakı ilə Moskva arasında razılaşmaya uyğundur. Ermənistan Qərb tərəfdaşlarını razı salmaq üçün bu danışıqlardan uzaqlaşdı, sülhməramlıları tənqid etməyə başladı və rus sülhməramlılarını Amerika və Fransa ilə əvəz etməyə çalışdı. Lakin İrəvan buna nail olmadı", – deyə ekspert fikrini yekunlaşdırıb.