Çin liderindən Putinə xəbərdarlıq - Ukraynaya qarşı nüvə silahından istifadə edilməyəcək
Çin liderindən Putinə xəbərdarlıq - Ukraynaya qarşı nüvə silahından istifadə edilməyəcəkRusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov jurnalistlərə bildirib ki, Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpinin Vladimir Putinə Ukraynada nüvə silahından istifadə etməmək barədə şəxsən xəbərdarlıq etməsi ilə bağlı iddialar uydurmadır. Daha əvvəl bu məlumatı "Financial Times" jurnalı Kreml, Çin və Qərb ölkələrinin mənbələrinə istinadən dərc edib.
"Xeyr, mən bunu təsdiq edə bilmərəm. Sizə ancaq onu deyə bilərəm ki, Çin Xalq Respublikasının Sədrinin Moskvaya səfərilə bağlı çoxlu məlumatlar verilib. Birgə bəyanatda danışıqların mahiyyəti aydın ifadə edilib. Buna görə də çoxlu məlumatlar var. Qalan hər şey uydurmadır", – deyə Peskov bildirib.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Çin Prezidenti Si Cinpinin Vladimir Putinə Ukraynaya nüvə hücumu ilə bağlı xəbərdarlıq etdiyi bildirilib. Bunu "Financial Times" ABŞ administrasiyasının yüksək rütbəli məmuruna, keçmiş Çin rəsmisinə, Qərb rəsmilərinə, Çin hökumətinin baş məsləhətçisinə və Kremlə yaxın mənbələrə istinadən yazıb.
Mənbənin xəbərinə görə, Si xəbərdarlığını martda Moskvaya səfəri zamanı edib. O vaxtdan bəri Çin rəsmiləri Putini Ukraynaya qarşı nüvə silahından istifadə etmək üçün təhdidlərdən əl çəkməyə inandırıblar.
Daha sonra qeyd edilir ki, Çin öz ictimai bəyanatlarında həmişə Ukraynada nüvə silahının istifadəsinə qarşı çıxıb. Lakin Kiyevin bir çox müttəfiqləri, Si və Putin arasında "hüdudsuz dostluq" və Rusiyanın tezisləri ilə səsləşən Çinin sülh planını nəzərə alaraq, Pekinin niyyətlərinin səmimiliyinə şübhə edir. Eyni zamanda, Si Cinpinin Putinə etdiyi xəbərdarlıqlar Çinin hər şeydən əvvəl nüvə zərbəsinə qarşı olduğuna ümid verir. Keçmiş çinli məmur Sinin şəxsən Putinə nüvə silahından istifadə etməməyi dediyini təsdiqləyib və qeyd edib ki, Çinin bu silahlardan istifadəyə qarşı mövqeyi sülhlə bağlı sənəddə yer alıb.