Dünya güclərinin erməni sevgisi - ABŞ konqresmeninin separatçılara təbrik məktubu
Dünyada baş verən siyasi hadisələr Cənubi Qafqaz regionuna da təsirsiz ötüşmür. Daha doğrusu, dünya güclərinin bizim regiona təsiri müxtəlif effekt verir. Qərbin və Rusiyanın Cənubi Qazfqaza marağı və siyasi müstəvidə qarşıdurmanın mərkəzinə çevirilən region, həm də siyasi poliqona dönüb. İndi, həm Qərb, həm də Rusiya siyasətçiləri Cənubi Qafqazda öz varlıqlarını sübuta yetirmək üçün ayrı-ayrı platformalarda müxtəlif bəyanatlar verməklə məşğuldurlar.
Əsasən siyasi gündəmə hesablanan bu cür bəyanatlar həm də ictimai rəyə hesablanıb. Rusiyadan, daha sonra Fransa və ABŞ-dan gələn bəyənatlar bütün hallarda bizim üçün təhdid xarakteri daşıyır. Bir mənalı şəkildə erməniləri dəstəkləyənlər bütün hallarda Azərbaycan əlehinə çıxışlar edirlər. Erməni dostlarına hər cür yardım edən Qərb və Rusiyanın siyasi baxışları fərqli olsa da, iki dünya nəhəngi biri-birilərinə qarşı düşmənçilik siyasəti aparsalar da, Rusiya ABŞ-ın sanksiyaları altında son nəfəsini versə də, erməni məsələsində tərəflər həmrəydir. Deməli, xristian təəsübkeşliyi və erməni sevgisi Qərbdə və Rusiyada geniş vüsət alıb.
Azərbaycanın suveren ərazisini tanıyan və hörmət etdiyini dəfələrlə bildirən dövlətlərin bu gün Azərbaycan əlehinə apardığı kampaniyanın kökündə məhz həmin amillər dayanır. Separatçılara dəstək verən qüvvələr onları silahlı münaqişəyə ilhamlandırmaqla regionda sülhə əngəl törədirlər. Heç bir ölkənin qəbul etmədiyi və Azərbaycanın suveren ərazisi kimi tanınan Qarabağda bir qrup terroristin "parlamentinə yeni seçilən sədrə" isə təbrik məktubunun ABŞ-dan gəlməsi məsələnin başqa tərəfindən xəbər verir.
ABŞ Konqresmeni Bred Şerman Qarabağda üzdəniraq qurumun "parlamentinə", şəxsən həmin erməniyə təbrik məktubu göndərib.
Bax belə, Azərbaycanla Ermənistanı sülhə dəvət edən və Cənubi Qafqazda stabillik yaratmaq istəyən bir ölkənin konqresmeni Azərbaycan ərazisindəki separatçılara dəstək nümayiş etdirir. Fransa Ermənistanı müdafiə etdiyini gizlətmir. Rusiyanın mövqeyi isə hər kəsə bəllidir. Deməli, Azərbaycan 28 il bu ölkələrdən ədalət umub. Amma tarixi ədalət onlarsız bərpa edilib.