"Ermənistan heç bir halda Qarabağ mövzusunu bağlamamalıdır" - Oskanyan
"Həm Rusiya, həm də Qərb liderləri hesab edirlər ki, Nikol Paşinyan Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanımaqla ölümcül səhvə yol verdi".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın sabiq xarici işlər naziri Vardan Oskanyan deyib. Siyasətçi Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Bişkekdə MDB sammitinin yekunlarına dair mətbuat konfransında səsləndirdiyi son bəyanatlara münasibət bildirib. Putin Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımaqla, bütün şansları necə məhv etdiyini təfərrüatı ilə izah edib.
Oskanyan qeyd edib ki, bu fikri təkcə Rusiya prezidenti deyil, Qərb liderləri də bölüşür. Yeganə fərq ondan ibarətdir ki, Qərb dövlətləri bu barədə açıq danışmırlar.
"Ermənistan heç bir halda Qarabağ mövzusunu bağlamamalıdır" – Oskanyan bildirib.
Diplomatın sözlərinə görə, o, ABŞ, Fransa və digər Avropa ölkələrinin müxtəlif siyasətçiləri ilə tez-tez əlaqə saxlayır. Bu adamlar Ermənistanı dəstəkləyirlər, onun üçün nəsə etməyə çalışırlar, amma etiraf edirlər ki, İrəvanın qərarları onları çətin vəziyyətdə qoyub.
"Onlar bildirirlər ki, heç nə edə bilməzlər, çünki Paşinyan Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıyıb", – sabiq nazir əlavə edib.
"Paşinyan Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımaqla ən böyük səhvə yol verib və buna görə istefa verməlidir. Paşinyan hakimiyyətdə qala bilməz və erməni xalqının başına gətirdiyi müsibətlərə görə getməlidir".