"Ermənistanın taleyi ümidsizdir" – Lepexindən Zəngəzur AÇIQLAMASI
"Azərbaycan Zəngəzur dəhlizini açmaqda israrlıdır. Çünki onun üçün Naxçıvan istiqamətində dəhliz yaratmaq strateji məqsəddir.
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu rusiyalı ictimai xadim Vladimir Lepexin deyib.
Lepexin bildirib ki, Ermənistanın indiki vəziyyətdə müqavimət göstərməyə imkanı yoxdur: "Azərbaycan bəzi şərtlər formalaşdıracaq, əgər Ermənistan razı olmasa, Azərbaycan bunu güc yolu ilə həll edəcək. Görünür, Azərbaycan həmişə addımlarının legitimliyinə nail olduğunu nümayiş etdirir. Əslində strategiya ondan ibarətdir ki, Ermənistana təzyiqləri davam etdirməli, Zəngəzurdan Naxçıvana dəhlizin açılmasına nail olmalıdır. Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi bununla bağlı heç nə edə bilməz, çünki müqavimət göstərmək üçün heç bir resursu yoxdur", – deyə ekspert qeyd edib.
O, deyib ki, İrəvan lap əvvəldən, 2020-ci ildən sonra beynəlxalq ictimaiyyətə və Qərbə müraciət edərək daim güzəşt mövqeyi tutub:
"Qərb bu cür məsələlərə qarışmayacaq, daha doğrusu, formal olaraq Azərbaycanı qınayacaqlar, amma əslində heç nəyə qarşı çıxa bilməyəcəklər, hətta NATO sülhməramlıları ora girsə belə, onlar heç nəyə qarşı çıxa bilməyəcəklər", – deyən Lepexin bu məsələdə Rusiyanın mövqeyinə toxunub bildirib ki, Rusiya Ermənistana münasibətdə, Paşinyandan əvvəl də yanlış mövqe tutub:
"Paşinyan hakimiyyətə gələndə rus siyasətçilər onunla necə münasibətlər quracağını başa düşmədilər. Rusiya Paşinyanın mövqeyi sayəsində ordan getməyə məcbur olacaq. Ermənistanın taleyi isə ümidsizdir. Çünki Ermənistanın cənub sərhədləri əsas strateji hədəfdir. Bu dəhliz bu və ya digər şəkildə açılacaq", – deyə Lepexin söhbətini yekunlaşdırıb.,