Gümrüdən "qan iyi" gəlir: iki gün sonra
Gümrüdən Martın 30-da Ermənistanın ikinci böyük şəhəri Gümrüdə növbədənkənar mer (həm də Şəhər Şurasına) seçkilər keçiriləcək. Bəllidir ki, növbədənkənar seçkilər oktyabrın 28-də Gümrü meri Vardqes Samsonyanın istefasından sonra təyin edilib. Dekabrda keçirilən praymerizlərdən sonra hakim "Vətəndaş müqaviləsi" Gümrü şəhərinin meri vəzifəsinə Sarik Minasyanı namizəd kimi seçib.
KONKRET.az musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, seçkilərdə Paşinyan partiyasınan başqa 5 partiya və üç siyasi blok iştirak edir.
Müxalifət qüvvələri hakim partiyanın nümayəndəsinin mer olmasına imkan verməməkdə qərarlıdır. Martın 27-də səhər saatlarında hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları müxalifətin "Ana Ermənistan" alyansının ofisində, qərargah rəhbəri Ara Voskanyanın mənzilində və "Ana Ermənistan" alyansının baş ofisində axtarışlar aparıblar.
"Ana Ermənistan" alyansının bir neçə tərəfdarının mənzillərində də axtarışlar aparılır.
"Hazırda Gümrüdə müxalifətlə bağlı baş verənlər Nikol Paşinyanın reytinqinə olan təhdidlərlə bağlıdır", – müxalifətçi deputat İşxan Saqatelyan jurnalistlərlə söhbətində axtarışları şərh edərkən belə deyib. "Bütün bunlar onu deməyə əsas verir ki, biz bir dəli ilə məşğuluq və onun əlində olan hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları onun qeyri-qanuni sərəncamlarını yerinə yetirirlər. Baş prokuror artıq çoxdandır ki, dövlət maraqlarının müdafiəçisi kimi çıxış etməyi dayandırıb, əksinə, sırf Paşinyanın qanunsuz göstərişlərini yerinə yetirən məmur kimi çıxış edir", – Saqatelyan bildirib.
"Vətəndaş Müqaviləsi" daxilində də ciddi gərginlik yaşanır və mer postuna namizəd Sarik Minasyana qarşı partiya daxilində belə ciddi müxalifət var. Ona "narahat olma, hər şey yoluna qoyulacaq" deyilsə də, əslində, vəziyyət düşündüyündən çətindir.Vardan Qukasyanın seçkiyə qoşulması isə digər namizədlər üçün ciddi problemdir, çünki onun Gümrüdə real seçici dəstəyi var. Onu "kriminal aləm" ilə əlaqələndirməyə çalışsalar da, Qukasyanın seçiciləri mövcuddur. Martun Qriqoryan da ciddi seçici bazasına sahibdir və Qukasyan ailəsi ilə uzun illərdir davam edən düşmən münasibətləri var.
Digər namizəd Ruben Mxitaryan isə siyahıdakı ən yeni fiqurdur və siyasətdə, eləcə də şəhər həyatında "təzə sima" hesab edilir.
Paşinyan bu seçkiləri mümkün qədər kriminal kontekstdə aparmaq niyyətindədir. Hakimiyyətin əsas arqumenti belə olacaq: "Yenidən atışma və qətl istəyirsiniz? İstəmirsinizsə, "Vətəndaş müqaviləsi"ni seçin!" Paşinyan " Vətəndaş müqavilə"sinin nümayəndələrinə xəbərdarlıq edib ki, əgər Minasyan uduzsa, buna görə partiyanın bölgə üzrə bütün rəhbərliyi cavab verməli olacaqlar. Hakim partiyanın Gümrü təşkilatında da parçalanma var. Partiyanın yerli sədri Karen Saruxanyan mer namizədi Sarik Minasyanla demək olar ki, əlaqə saxlamır.