Həkim uzunömürlülük üçün əsas amilləri açıqladı
Yaşlandıqca orqanizmdə artan xroniki iltihab müxtəlif xəstəliklərin inkişaf riskini artıra bilər. Stress səviyyələrinizə nəzarət etmək, sağlam qidalanma, keyfiyyətli yuxu və müntəzəm fiziki fəaliyyət iltihabı azaltmağa və uzunmüddətli sağlamlığı qorumağa kömək edə bilər.
KONKRET.az Qaynarinfo-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə "HealthNews"a britaniyalı dietoloq Kris Rods məlumat verib.
Həkim izah edib ki, iltihab bədənin zədə və patogenlərin işğalına normal reaksiyasıdır. İltihabi reaksiya bədənin bərpasını sürətləndirmək üçün zəruri olsa da, xroniki hala gəldikdə sağlamlığa zərərli təsir göstərə bilər.
Rodsun fikrincə, bədən daimi iltihab səbəbindən yüksək həyəcan vəziyyətində olduqda, hüceyrələr normal funksiyalarını yerinə yetirməyə diqqət verə bilmirlər. Bu, müxtəlif orqan və sistemlərin işləməməsinə gətirib çıxarır, həmçinin demans, diabet, hipertoniya və koronar arteriya xəstəliyi kimi müxtəlif xəstəliklərin riskini artırır.
Əksər tədqiqatlar göstərir ki, iltihabın artdığı yaş fərdlər arasında dəyişir. Ancaq ən çox 55 yaşdan sonra baş verir. Xroniki iltihabı dayandırmaq və sağlam qocalmanın əsasını qoymaq üçün həkim həyat tərzində dəyişikliklər etməyi tövsiyə edir.
Həkim pəhrizə xüsusi diqqət yetirməyi məsləhət görür. Pəhrizdə dəniz məhsulları, bütün taxıllar, meyvələr, qoz-fındıq, tərəvəz və paxlalılar olmalıdır. Aktiv antiinflamatuar komponentlər lif, polifenollar və antioksidantlardır. Onlar bitki qidalarında və çayda olur. Həmçinin, fiziki fəaliyyət, stresə nəzarət və sağlam yuxu haqqında unutmayın.