Həqiqi azərbaycanlı belə nankor, düşüncəsiz hərəkətlərə yol verməzXəbər verdiyimiz kimi, İlham Əliyevin ABŞ-yə rəsmi səfəri çərçivəsində qaldığı hotelin qarşısında planlı və təxribat xarakterli insident baş verib. Bir qrup şəxs hotelə zorla daxil olmağa cəhd göstərərək əsassız iddialar səsləndirib. Lakin Prezidentin Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları və ABŞ hüquq-mühafizə orqanlarının operativ və peşəkar müdaxiləsi nəticəsində bu cəhdin qarşısı qətiyyətlə alınıb.
Sözügedən təxribat xarakterli aksiyaya dəstək gecikmədən xaricdəki anti-Azərbaycan dairələrindən gəlib. İlk reaksiyalardan biri erməni maraqlarını müdafiə edən ANCA tərəfindən verilib. Təşkilatın bu aksiyaya açıq dəstək nümayiş etdirməsi hadisənin təsadüfi deyil, koordinasiyalı və məqsədli kampaniyanın tərkib hissəsi olduğunu açıq şəkildə göstərir.
Bunun ardınca uzun illər anti-Azərbaycan mövqeyi ilə tanınan ABŞ Konqresinin üzvü Frank Pallone də məsələ ilə bağlı açıqlama verərək aksiyanı müdafiə edən mövqe sərgiləyib. Onun bu addımı, müxtəlif vaxtlarda Azərbaycan əleyhinə çıxışları və erməni lobbi dairələri ilə yaxın əlaqələri fonunda, baş verənlərin arxasında hansı siyasi maraqların dayandığını nümayiş etdirir.
Milli Məclisin deputatı Tahir Rzayev azxeber.com-a bildirib ki, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzu durmadan artır:
"Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin dünyada sülhün, əmin-amanlığın və insan haqlarının qorunması və təşviqi sahəsində oynadığı rol nəinki dövlət rəhbərləri, eləcə də siyasətçilər və geniş ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Hər bir ölkədə cənab İlham Əliyev böyük hörmət və ehtiramla qarşılanır. Bu, bizim üçün qürurvericidir. Çünki bu hörmət və ehtiram ölkə rəhbərimizin beynəlxalq aləmdə oynadığı mühüm rolundan, sülh, azadlıq və insan haqları uğrunda bəşəri ideyalara verdiyi töhfələrdən qaynaqlanır".
Parlamentari qeyd edib ki, belə təxribata əl atanlar azərbaycanlı ola bilməz:
"Bir qrup nankor tərəfindən ölkəmizə qarşı yönəldilən xoşagəlməz hallar ikrah hissi doğurur. Özlərini azərbaycanlı adlandıran bəzi şəxslər tərəfindən belə cəhdlərin edilməsi qəbuledilməzdir. Onlar azərbaycanlı ola bilməzlər. Belə davranış sərgiləyənlər Azərbaycan xalqının həqiqi mövqeyini təmsil etmir. Həqiqi azərbaycanlı olan heç bir şəxs öz rəhbərinin uğurlarına qarşı çıxmaz və belə nankor, düşüncəsiz hərəkətlərə yol verməz. Bu ünsürlər uzun müddətdir xarici ölkələrdə erməni diasporunun və Azərbaycana qarşı düşmən mövqedə olan qüvvələrin maddi dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Onların təsiri altında ölkəmiz əleyhinə böhtan və yalan məlumatlar yaymaqla məşğuldurlar. Onların əsas məqsədi ölkənin imicinə zərbə vurmaq, Prezidentimizin fəaliyyətinə kölgə salmaq, Azərbaycan həqiqətlərini təhrif etməkdir. Eyni zamanda əsas məqsədləri ağalarından aldıqları maddi yardımlarla günlərini xoş keçirməkdir. Azərbaycanın inkişafı və xalqımızın rifahı onları heç vaxt maraqlandırmayıb və bu gün də maraqlandırmır".
Deputat deyib ki, dünyanın bir çox yerində böhranlar yaşandığı halda, Azərbaycanda siyasi sabitlikdir:
"Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində müharibələr, qarşıdurmalar, iqtisadi və siyasi böhranlar yaşandığı halda, Azərbaycan sabitlik və inkişaf yolunda inamla irəliləyir. Ölkəmizdə ictimai-siyasi sabitlik qorunur, inkişaf davam edir və mövcud problemlərin aradan qaldırılması üçün dövlət başçısı və aidiyyəti qurumlar tərəfindən mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Bu nankor qüvvələr isə dünyada baş verən bu mürəkkəb proseslər fonunda belə Azərbaycan həqiqətlərini təhrif etməyə, ölkəmizin inkişafına kölgə salmağa çalışırlar. Lakin Azərbaycan Prezidenti heç bir təzyiqdən, heç bir diktədən və heç bir təsirdən çəkinmir. Belə qərəzli və alçaq hərəkətlər nə ölkəmizin inkişafına, nə də dövlət başçısının fəaliyyətinə kölgə sala bilməz".