İrəvan RAZILAŞDI: "Sülh müqavilsəinə Qarabağ məsələsi daxil edilməsin"
İrəvan RAZILAŞDI: Ermənistan hökuməti Azərbaycanla müxtəlif istiqamətlərdə aparılan danışıqların detallarını təqdim edib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə parlamentin növbədənkənar iclasında müzakirəyə çıxarılan (aprelin 18-də keçiriləcək) 2022-ci il üçün hökumət proqramının icrası layihəsində qeyd olunub.
"İrəvan üçün 29,8 kv.km ərazinin təhlükəsizliyini təmin etmək vacibdir.
Ermənistan üçün zəmanətli təhlükəsizlik mexanizmlərinin və Qarabağ sakinlərinin hüquqlarının formalaşdırılması vacibdir ki, bu da beynəlxalq müdaxilə tələb edir.
Sülh müqaviləsinin imzalanmasında Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən ayrıla biləcəyi yanaşma İrəvan üçün də məqbuldur.
Müqavilə üzərində işin bir hissəsi kimi artıq üç mərhələdən keçib və bu mərhələdə Ermənistan və Azərbaycan öz təkliflərini mübadiləsi ediblər. İrəvan onları sonuncu dəfə 2023-cü il fevralın 14-də göndərib", – hesabatda bildirilir.