İsrailin müdafiə naziri Qəzzaya 50 il yaddaşlarda qalacaq cavab vəd etdi
İsrailin müdafiə naziri Qəzzaya 50 il yaddaşlarda qalacaq cavab vəd etdi"İsrail Qəzza zolağından olan fələstinli yaraqlılara misli görünməmiş cavab zərbəsi endirəcək və bu, daha 50 il yaddaşlarda qalacaq"
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu  Yəhudi dövlətinin müdafiə naziri Yoav Qalant bildirib.
Hərbi idarənin mətbuat xidmətindənverilən məlumta görə, o, həmçinin söz verib ki, HƏMAS münaqişəyə başlamağa peşman olacaq.
Müharibə qaydaları dəyişdi. Qəzzanın ödəməli olacağı qiymət çox yüksək olacaq və gələcək nəsillər üçün reallığı dəyişəcək. Biz bu əməliyyatın növbəti 50 il ərzində Qəzza zolağında yadda qalmasını təmin etmək üçün məsuliyyət daşıyırıq və HƏMAS buna başlamağa peşman olacaq ", – Müdafiə Nazirliyinin rəhbəri vurğulayıb .
Bundan əvvəl İsrailin BMT-dəki daimi nümayəndəsi Gilad Erdan bildirmişdi ki, Təl-Əviv HƏMAS hərəkatı ilə sülh danışıqları aparmaq imkanını nəzərdən keçirmir . Diplomat qeyd edib ki, ölkəsi bu təşkilatı aradan qaldırmağa yönəlib.
Oktyabrın 7-də axşam saatlarında Fələstin HƏMAS radikalları İsrailin mərkəzi və cənubuna raket zərbələri endirib. Təcavüzə cavab olaraq ölkənin silahlı qüvvələri Qəzza zolağında Dəmir Qılınclar əməliyyatına başlayıb. Hərbçilər cənub sərhədinə yaxın onlarla yaşayış məntəqəsinə nəzarəti bərpa edə biliblər. Hakimiyyət dövlətin müharibə vəziyyətində olduğunu, ehtiyatda olan hərbçilərin səfərbərliyinə başlandığını bildirib.