İsrailin tələbi BAŞ TUTDU: ABŞ-ın İrana hücum planı hazırdır - Regionda böyük müharibə başlayacaq
İsrailin tələbi BAŞ TUTDU: ABŞ-ın İrana hücum planı hazırdır - Regionda böyük müharibə başlayacaq"ABŞ və İran arasındakı danışıqlarda üçüncü dövlətlərin iştirakı şərt kimi irəli sürülüb. Burada Rusiya, Çin, Avropa ittifaqı və digər dövlətlər vasitəçi qismində çıxış edə bilərlər. Amma bu şərti ABŞ qəbul etməyəcək".
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov səsləndirib:
"ABŞ Rusiya-Ukrayna və Yaxın Şərq müharibələrində yalnız özünü əsas vasitəçi kimi təqdim edir. Ona görə də, bu qarşılıqlı ittihamlar, tərəflərin danışıqlar masasına əyləşməməsi, daha sərt ritorikanı formalaşdıra bilər. Bu da İran ərazisinə aqressiv müdaxiləni, bombalamanı, nüvə obyektlərinə zərbəni və digər hərbi əməliyyatları özündə birləşdirəcək.
İsrailin tələbi BAŞ TUTDU: ABŞ-ın İrana hücum planı hazırdır - Regionda böyük müharibə başlayacaqHesab edirəm ki, İsrailin ABŞ-dan əsas istəyi *İranın nüvə obyektlərinin məhv edilməsidir. Bu təklifi də ABŞ-ın qəbul etməsi mümkündür. Belə olan halda regionda böyük bir müharibənin başlamasını görəcəyik. Bu müharibə ölkəmizə də təsirsiz ötüşməyəcək. Amma düşünürəm ki, hələ danışıqlar və məsələnin siyasi-diplomatik yolla həlli tükənməyib və bundan istifadə etmək lazımdır".