Makrona "göz dağı" verməyin vaxtı çatıb: Azərbaycan bu addımla Fransaya zərbə vura bilər - DETALLAR
Makrona Fransanın Qarabağ münaqişəsində və digər məsələlərdə işğalçı Ermənistanı dəstəkləməsi və Azərbaycanın maraqlarına zidd addımlar atması rəsmi Bakının səbr kasasını daşırmaq üzrədir. Odur ki, bir çox siyasi analitiklər Azərbaycanın Fransaya qarşı mühüm addımlar atacağı haqda mülahizələr irəli sürürlər. Bu fikirlər arasında Fransa ilə iqtisadi və diplomatik əlaqələrin dayandırılması məsələsi xüsusi yer tutur. Bəs görəsən, rəsmi Bakı Parisə qarşı hansı addımları ata bilər? Ümumiyyətlə, diplomatk və iqtisadi əlaqələri dayandırmaq mümkündürmü?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Qabil Hüseynli bildirib ki, Fransa ilə bağlı bir çox addımları atmaq mümkündür:
Makrona "Xüsusilə iqtisadi əlaqələrin dayandırılması daha məqsədəuyğun olar. Diplomatik əlaqlərin kəsilməsi son anda, xüsusən qeyri-məqbul şərait yarandıqda baş verir. Amma Fransa ilə iqtisadi əlaqələrimiz çox genişdir. Bu ölkənin iri şirkətləri Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Bizim xarici ticarət dövriyəsində Fransanın payı yüksək olaraq qalır. Hesab edirəm ki, Fransa ilə ticarət və iqtisadi əlaqələr tam dayandırılmalıdır. Azərbaycan bunun müqabilində İtaliya, Almaniya və digər Avropa ölkələri ilə münasibətləri genişləndirə bilər. Qeyd edim ki, Fransa Bakıdakı şirkətləri vasitəsilə küllü miqdarda gəlir götürür. Amma buna baxmayaraq ölkəmizə qarşı həddindən artıq subyektiv münasibət və açıq-aşkar İslamafobiya və Türkfobiya elementləri ilə yoğrulan bir mövqe sərgiləyir. Üstəlik, Fransa sülh prosesinə əngəl yaradan əsas qüvvələrdən biridir".
Politoloqun sözlərinə görə, Azərbaycan Fransa ilə iqtisadi və ticarət əlaqələrini tam dayandırsa, bu, rəsmi Parisə həmin anda təsir etməyə bilər:
"Amma Fransanın öz mühüm gəlir kanallarından məhrum olacağı dəqiqdir. Makon hökuməti bu addımdan sonra da əvvəlki qeyri-konstruktiv mövqeyini davam etdirə bilər. Amma hər bir halda ticari-iqtisadi əlaqələri dayandırmağımız Fransaya "göz dağı" olacaq. Eyni zamanda rəsmi Paris Azərbaycanın prinsipial dövlət olduğunu görəcək. Odur ki, bizimlə diktə və zor dili ilə danışmağın mümkün olmayacağını anlayacaq".