Moskvadan Azərbaycanın İrandakı səfirliyində törədilən terror aktı ilə bağlı YENİ AÇIQLAMA
"İran Azərbaycanın diplomatik missiyasına qanlı hücumun nəticələrini aradan qaldırmaq üçün lazımi tədbirlər görməlidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Bakıda keçirilən Rusiya-Azərbaycan Ekspert Şurasının üçüncü iclasında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov deyib.
O bildirib ki, Rusiya İranın Azərbaycan səfirliyinə hücumun nəticələrini aradan qaldırmasında maraqlıdır və bu problemin həllinə kömək etməyə çalışacaq.
"Biz Azərbaycanla digər regional formatlarda da birgə işləyirik. Xüsusən də ən yüksək səviyyədə Rusiya-Azərbaycan-İran üçtərəfli formatı yaradılıb və ən azı pandemiya dövrünə qədər, xeyli müddət əvvəl uğurla fəaliyyət göstərirdi. Düşünürük ki, onun da yaxşı gələcəyi var.
İndi biz iranlı həmkarlarımızın Azərbaycanın diplomatik missiyasına qanlı hücumun nəticələrinin aradan qaldırılması üçün lazımi tədbirlər görməsində maraqlıyıq və bu problemin həllinə kömək etməyə çalışacağıq", – deyə Lavrov bildirib.
Xatırladaq ki, yanvarın 27-də Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə silahlı basqın edilib. Nəticədə diplomatik missiyanın mühafizə rəisi həlak olub, onun iki həmkarı yaralanıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev silahlı hücumu pisləyib, bunu terror aktı adlandırıb və dərhal araşdırılmasını və günahkarların cəzalandırılmasını tələb edib.
Yanvarın 29-da ölkənin Tehrandakı səfirliyinin əməkdaşları və onların ailə üzvləri – ümumilikdə 53 nəfər Bakıya təxliyə edilib.