Mütəxəssisdən D vitamini xəbərdarlığı: Zəhərləyə bilər
D vitamini sümük və diş sağlamlığı üçün vacib olsa da, həddindən artıq istehlak edildikdə zəhərlənməyə səbəb ola bilər.
KONKRET.az e-saglam.az-a istinadən xəbər verir ki, Fiziki Reabilitasiya Mütəxəssisi Dr. Hülya Yüksel, D vitamininin yalnız həkim nəzarəti altında qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
D vitamini çatışmazlığı
D vitamini çatışmazlığı yorğunluq, zəiflik, əzələ və oynaq ağrıları ilə müşayiət olunur. Əsasən az günəş işığı alan, tünd dəriyə sahib, yaşlı və ya xroniki xəstəlikləri olan insanlarda daha çox müşahidə edilir. Qanda 20 ng/ml-dən aşağı səviyyə çatışmazlıq hesab olunur və müalicə tələb edir.
D vitamini zəhərlənməsi
Qanda 100-150 ng/ml-dən yuxarı D vitamini səviyyəsi zəhərlənməyə səbəb ola bilər. Hipervitaminozun qarşısını almaq üçün D vitamini mütləq dozada qəbul edilməlidir. Gündəlik qəbul tövsiyəsi 600-800 beynəlxalq vahiddir (IU).
Qəbul qaydaları
D vitamininin 90%-i günəş şüaları vasitəsilə sintez olunur, 10%-i isə qidalardan əldə edilir. Səhər yeməyindən sonra, tox mədədə D vitamini qəbul etmək tövsiyə edilir. Yumurta sarısı, yaşıl tərəvəzlər, süd məhsulları və yağlı balıqlar D vitamini ilə zəngindir. Günəşdə D vitamini sintezini artırmaq üçün günəş kremindən məhdud istifadə tövsiyə olunur.
D vitamini çatışmazlığının qarşısını almaq və optimal səviyyələri qorumaq üçün həkim nəzarəti vacibdir. Həddindən artıq istehlak zərərli ola biləcəyindən, mütəxəssislə məsləhətləşərək qəbul etmək tövsiyə edilir.