Ohanyan Lələtəpə əməliyyatının iflasa uğramasında Paşinyanı günahlandırır - ŞƏRH
Ohanyan Lələtəpə əməliyyatının iflasa uğramasında Paşinyanı günahlandırır - ŞƏRHNikol Paşinyanın 44 günlük müharibəylə bağlı istintaq komissiyasına verdiyi ifadələr Ermənistanda geniş müzakirə edilir. Baş nazirin ittihamları ünvanına çatdıqdan sonra qarşı tərəf hədəfə götürülür. Beləliklə, Ermənistan cəmiyyətində ağız deyənin qulağı eşitmir.
Dövlətçiliyini itirmək təhlükəsiylə üz-üzə qalan düşmən ölkədə tərəflər biri-birilərini satqınçılıqda günahlandırır. Müharibənin uduzulmasında hərbçiləri ittiham edən Paşinyan orduda 11 min fərarinin olmasını deyib. Yükək rütbəli zabitləri qeyri peşəkarlıqda suçlayan baş nazirə cavab gecikməyib.
Əvvəlcə keçmiş baş qərargah rəisi Onik Qasparyan Paşinyanın cavabını verib, onu səriştəsiz və bacarıqsız adlandırıb. Bu dəfə isə növbə Seyran Ohanyana çatıb.
Uğursuz əməliyyatlarda günahlandırılan generallardan biri də Ohanyandır. Baş nazir, Ohanyanın oğlunun erməni ordusunun darmadağını ilə nəticələnən Lələtəpə əməliyyatında iştirakdan imtina etməsinə görə ittiham edib.
Paşinyana cavab verən Seyran Ohanyan isə Lələtəpə əməliyyatının uğursuzluğa düçar olmasında baş nazirin özünü günahlandırıb.
"Paşinyan əməliyyatdan əvvəl Facebook səhifəsində yaxın günlərdə güclü əməliyyata hazırlaşdıqlarını deyib. Oğluma gəlincə, o, Lələtəpə əməliyyatı zamanı yaralanıb. Nikol Paşinyanın yalan danışdığı göz qabağındadır".
Paşinyanın erməni tərəfinin itkilərinin döyüş meydanında deyil, əsasən hərəkət edərkən daha çox olduğuna münasibət bildirən Ohanyan, "Hansı ərazilərdə təhlükəli vəziyyət olduğuna komandir özü qərar verir" deyib:
"Komandir özü vəziyyəti qiymətləndirir, qərar qəbul edir və mümkün variantları və mümkün hərəkət üsullarını müəyyənləşdirir. Bombardman baş verən yerdə komandirin bir neçə qərar verməsi göz qabağındadır. Müharibənin əsas problemləri həm hərbi-siyasi vəziyyətin, həm də taktiki dairələrdəki vəziyyətin düzgün qiymətləndirilməməsinin nəticəsi idi. Nikol Paşinyanın özünün hərbi-siyasi vəziyyəti, düşmənin mümkün hərəkətlərinin mahiyyətini, həmçinin bizim qoşunlarımızı qiymətləndirmək qabiliyyəti yoxdur.
Əsas itkilərin səbəbi isə döyüş birləşmələrində nizam-intizamın təmin olunmaması idi. Bu gün Nikol Paşinyan istintaq komissiyasında əsas oxları orduya tuşlamağa çalışır. Ordu döyüşür, dövlət isə orduya hərtərəfli dəstək verməklə bağlı bütün məsələləri təmin etməlidir. Demək olar ki, səfərbərlik tapşırıqları yerinə yetirilməyib. Bu da ordunun yox, dövlətin problemidir", – deyə Seyran Ohanyan bildirib.
Otuz ildə keçilməz "sədlər" yaradanların aqibəti yaratdıqları sədlər kimi oldu. "Yeni müharibə, yeni torpaqlar" devizi ilə müharibəyə başlayan Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi sonda kapitulyasiya aktını imzaladı. İndi isə məğlubiyyətlərində günahkar axtarırlar.