Papoyan: "Azərbaycan bununla razı deyil və Rusiya da Bakının mövqeyini dəstəkləyir"
Papoyan:
" class="imgbcode" />"Vacib olan Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalandığı yer yox, onun məzmunudur".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistan parlamentinin müxalifətçi deputatı Gevork Papoyan jurnalistlərlə söhbətində hakim partiyanın sülh müqaviləsini harada imzalamağa üstünlük verməsi sualını şərh edərkən bildirib: "Məncə, Brüssel platforması Ermənistan tərəfi üçün daha sərfəlidir, çünki o, Ermənistanın ərazi bütövlüyünün tanınmasını nəzərdə tutur. Bu sənəd Ermənistanla Azərbaycan arasında sərhədin keçdiyi xəritəni, ölkənin suverenliyi çərçivəsində kommunikasiyaların keçidini müəyyənləşdirir. Bu isə Ermənistanın təbliğ etdiyi gündəmdir".
"Amma sərhədin müəyyən edilmədiyi, xəritənin olmadığını deyəndə KTMT və Rusiyanın mövqeyi yada düşür. Əgər proses bu məntiqlə gedəcəksə, o zaman danışıqların nəticə verəcəyini düşünmürəm, çünki xəritə yoxdursa, deməli, bu, tamamilə Azərbaycanın xeyrinədir. Deməli, danışıqlar harda keçirilməsindən asılı olmayaraq səmərə verməyəcək", – deyən Papoyan onu da qeyd edib ki, Qranadada keçirilən son görüşdə Brüssel, Paris və Berlin Alma-Ata bəyannaməsinə əsaslanan ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması məntiqi ilə razılaşır, lakin Azərbaycan bununla razı deyil və belə görünür ki, Rusiya da Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləyir: "Ona görə də Moskvada danışıqların gündəliyinin nədən ibarət olacağını anlamaq vacibdir. Əks halda Ermənistan rəsmiləri Azərbaycanın gündəmə gətirdiyi məsələni müzakirə edəcək və nəticədə yenə uğursuzluğa düçar olacağıq".