Paşinyan "işə keçib" - Ermənistan konstitusiyası təcili dəyişməlidir
Paşinyan Bu gün Ermənistanda Konstitusiya gününü qeyd edirlər. O Konstitusiya ki, hər bəndi düşmənçilk toxumu səpir. Ermənistan Respublikasının Konstitusiyasına görə, Qarabağ Ermənistan ərazisidir və bu maddə heç bir halda dəyişdirilməməlidir. Amma bu gün fərqli mənzərə hökm sürür. Ermənistan Baş naziri rəsmən "Qarabağ Azərbaycanın ərazisidir" deyir. Deməli, bu gün bəh-bəhlə bayram etdikləri konstitusiyaları da erməni tarixi kimi saxtadır.
Ermənistanda bəzi hüquq mütəxəssisləri də hesab edir ki, Ermənistan Respublikasında Konstitusiya faktiki olaraq fəaliyyətini dayandırıb. Konstitusiya quruluşu isə tədricən aradan qaldırılıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, erməni mətbuatına müsahibəsində hüquqşünas Vardan Poqosyan bildirib ki, "Bu gün artıq qüvvədə olan konstitusiyamız yoxdur, çünki indiki hakimiyyət konstitusiyaya hörmət etmir. Konstitusiya günü yalnız kağız üzərində bayramdır".
Poqosyan Ermənistanda tapdalanan insan hüquqlarından danışıb, məhkəmə-hüquq sisteminin işləməməsinə toxunub. O, Paşinyan hakimiyyətinin yarıtmaz fəaliyyətindən danışıb və savadsız hakimlərin himayə edilməsini Ermənistan dövlətçiliyinə zərbə adlandırıb.
Bir sözlə, Ermənistan cəmiyyətinin bütün təbəqəsi ölkə konstitusiyasında təsbit edilən qanunların sadəcə kağız üzərində qalmasından narazıdırlar.