Paşinyan Putinin "damarına basdı" - "Ermənistanın bu addımı Rusiyanı hərəkətə keçirəcək"
Paşinyan Putinin Ermənistan Avropa İttifaqına üzvlük prosesinin başlanması haqqında qanun layihəsini ikinci oxunuşda və tam şəkildə qəbul edilib. Bu qanun layihəsinin qəbulu Rusiya tərəfindən necə qarşılanacaq? İrəvana qarşı real təzyiqlər başlana bilərmi və bu, hansı formada olacaq? Ümumiyyətlə, Ermənistanın Aİ-yə qoşulması mümkündürmü?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən deputat Aydın Mirzəzadə bildirib ki, qonşu Ermənistanın istənilən təşkilata üzv olması onun sərbəst hüququdur:
"Amma bu, onu göstərir ki, Ermənistan öz müttəfiqlərini tez-tez dəyişir və onlara xəyanət edir. Erməniləri vaxtilə Cənubi Qafqaza Çar Rusiyası köçürüb. Sovet İmperiyası dövründə isə Ermənistan SSRİ büdcəsi və siyasi dəstəyi ilə ayaqda dayanıb. Eyni zamanda torpaqlarımızın işğalında da Rusiyanın müəyyən dairələrinin dəstəyi böyük rol oynayıb. Bu gün Ermənistan Rusiyadan istədiyini alıb. İrəvan hesab edir ki, Moskva artıq İrəvana heç nə verə bilməz. Ona görə də, Rusiyadan daha böyük güc mərkəzinə, Avropa Birliyinə üz tutmağa səy göstərir. Avropa isə Ermənistan vasitəsilə Qafqazda öz mövqelərini gücləndirməyə çalışır. Ancaq zəif, qonşu dövlətlərlə konflikti olan Ermənistan Avropa Birliyinə heç nə verə bilməz".
Paşinyan Putinin Millət vəkilinin sözlərinə görə, Ermənistanın bu hərəkəti Rusiya tərəfindən çox böyük narazılıqla qarşılanacaq:
"Eyni zamanda Avropa Birliyinə üzv olarasa, İrəvan mütləq Qərbin Rusiyaya qarşı sərt sanksiyalarını müdafiə etməlidir. Üzvlüyə namizədliyi dövründə bunu əyani təsdiqləməlidir. İrəvan bu gün Avropanın biznes dairələri üçün elə də maraqlı deyil. Ancaq situasiyadan istifadə edərək ermənilərin Avropa ölkələrinə köçməsi və onlara yük olması tamamilə gözləniləndir. Azərbaycan üçün Ermənistanın hansı təşkilata üzv olmasının elə də böyük əhəmiyyəti yoxdur. Rəsmi Bakı bu gün öz ərazi bütövlüyünü təmin edib. Suveren ərazisində hüquqlarını həyata keçirir və Ermənistanla münasibətlərini beynəlxalq hüquq normalarına əsasən qurur. Ermənistanın bu addımı İrəvanla onun keçmiş müttəfiqi arasında çox ciddi problem yaradacaq".
Siyasi     Baxılıb: 160   Tarix: 27 mart 2025
yeni xeberler azerbaycan xeberleri son xeberler novruz bayramı en yeni xeberler valyuta mezennesi banklar xeber saytlari