Paşinyanın yeni müharibəni başlaması an məsələsidir - İLGİNC AÇIQLAMA
Paşinyanın yeni müharibəni başlaması an məsələsidir - İLGİNC AÇIQLAMAErmənistanın təxribatları davam etdikcə sülh müqaviləsinin bağlanması sual altına düşür. Son günlər Ermənistanın "humanitar fəlakət" adı altında başladığı şouya beynəlxalq təşkilatların reaksiyası onların birmənalı olaraq ermənipərəst mövqe sərgiləməsinin göstəricisidr. Azərbaycan əleyhinə bəyanatlar verən həmin qüvvələr ölkəmizi "humanitar fəlakət"də ittiham edir. Bu isə Azərbaycana qarşı təhdiddir.
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında millət vəkili Elman Nəsirov bildirdi ki, "Ermənistan – Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması istiqamətində ciddi təhdidlər yaranıb.
Paşinyanın yeni müharibəni başlaması an məsələsidir - İLGİNC AÇIQLAMABu təhdidlər ilk növbədə Laçın sərhəd – buraxılış məntəqəsi ətrafında Ermənistanın yaratdığı səs-küylə bağlıdır. Prosesi beynəlxalq ictimaiyyətə elə çatdırırlar ki, Azərbaycana qarşı təzyiqlər artsın. Azərbaycana qarşı hətta sanksiyalar tətbiq edilsin və ümumiyyətlə, niyyətləri ondan ibarətdir ki, sərhəd-buraxılış məntəqəsinin fəaliyyəti dayandırılsın. Bundan sonra isə hadisələrin necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq elə də çətin deyil. Artıq BMT-nin xüsusi məruzəçiləri Azərbaycanı ittiham etməyə başlayıblar. Onu elə təqdim edirlər ki, sanki Laçın yolu Qarabağdakı ermənilər üçün yeganə həyat yoludur. Və özlərini elə aparırlar ki, guya Ağdam – Xankəndi yolunu görmürlər.
Senatın Beynəlxalq Əlaqələr Komitəsinin sədri Robert Menendes nümyəndə heyəti ilə Ermənistanın Azərbaycanla şərti sərhədinə gəlib və oradan Azərbaycana təzyiqlər göstərir, ermənipərəst mövqe ortaya qoyur. Bu da bir təzyiq üsuludur. Nikol Paşinyan Rusiya sülhməramlılarını ittiham edir ki, onlar niyə sərhəd – buraxılış məntəqəsindən yüklərin keçirilməsinə imkan yaratmırlar. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Litvanın, Yunanıstanın və İspaniyanın XİN başçılarıyla görüşlərində eyni məsələləri qaldırır və həmin ölkələrin XİN-də anti-Azərbaycan mövqeyi ifadə etməsinə çalışır. Bu siyahını artırmaq da olar.
Müxtəlif istiqamətlərdən çalışırlar ki, Azərbaycana təzyiq göstərsinlər. Azərbaycanın isə bu məsələdə prinsipial və qətiyyətli mövqeyi var. Bu məsələlərdə Azərbaycan heç bir halda mövqeyini dəyişəsi deyil. Amma gəlin nəzəri baxımdan hesab edək ki, bütün bu təzyiqlərin qarşısında güzəştə getdik, qapılar açıldı və eyni zamanda onun fəaliyyəti dayandırıldı. Ermənistandan yüklərin Qarabağ istiqamətində hərəkəti başlandı. Bu bilirsiniz nə deməkdir? Bu, o deməkdir ki, yenidən Ermənistandan Xankəndiyə canlı qüvvə, silah sursat, minalar daşınacaq. Ona görə də Azərbaycanın mövqeyi qətidir, prinsipialdır, dəyişməzdir. Amma ermənilər çalışırlar ki, bu vəziyyətdə yenə siyasi hoqqabazlıqlarını davam etdirsinlər. Hətta 150 radikal ermənini tapıb onları xüsusi olaraq həmin əraziyə – Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsi istiqamətinə göndərirlər. Onlar da Ermənistan hökumətinə təzyiq göstərirlər.
Deyirlər ki, özünüz bunu aça bilmirsinizsə, silah verin, biz onu edək. Bu nə deməkdir, 3-cü Qarabağ müharibəsi istəyirlər? Bu, əslində Qarabağdakı separatçıların sonu deməkdir, eyni zamanda Ermənistanın özünün sonunun başlanğıcı deməkdir. Öz-özünə siyasi intihar hökmü vermək deməkdir. İndiki vəziyyətdə daha çox çalışırlar ki, bu məsələni qabartmaqla sülh müqaviləsini imzalanması prosesinin qarşısını alsınlar. Ermənilərin əsas məqsədi budur.
Görünür, Paşinyan üçün də bu variant sərf edir, çünki ona da çox ciddi təzyiqlər var. Onu xəyanətdə ittiham edirlər. Paşinyan da güzəştsiz rəhbər fonu yaratmaqla həm siyasi karyerasını, həm də fiziki mövcudluğunu qorumaq istəyir. Hələ ki belədir, amma sabah belə olmayacaq. Azərbaycan daha da güclənib və daha da güclənməkdədir. Ən müasir silahlara malikdir və silahlanma davam etməkdədir. Ona görə ermənilər düşünsünlər ki, bu yol Ermənistanı uçuruma aparır. Yeganə yol əməkdaşlıq yoludur. Heç bir halda nə ATƏT-in nümayəndələrinin, Avropa İttifaqının, ayrı- ayrı ölkələrinin səfirlərinin onların könlünü xoş edən bəyanatları real vəziyyəti dəyişməyəcək. Onlar təxribatla məşğuldur, Azərbaycan prezidenti isə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda şəhərlər və kəndlər salır. Qoy düşünsünlər və nəticə çıxartsınlar".