"Qarabağın statusunu gələcək nəsillərə saxlamaq istəyən ölkəylə danışıq aparmaq yersizdir" - Qabil Hüseynli
Bölgədə dəyişən geosiyasi vəziyyət hadisələrin inkişafına ciddi təsir edir. Cənubi Qafqazda möhkəmlənmək istəyən siyasi güclər özlərinin şərtlərini diktə edir və öz maraqları üçün addımlar atırlar. Qərblə Rusiyanın regionda toqquşan maraqları sülh danışıqlarına təsir etsə də, Azərbaycan və Ermənistan arsında aparılan dialoqun intensivləşdirilməsi sülh müqaviləsinin tezliklə bağlanmasına zəmin yaradır.
"ABŞ dövlət Katibinin təşəbbüsü ilə iki ölkə Xarici İşlər Nazirlərinin görüşündə əldə olunan nəticələr sülhə doğru irəlləyiş hesab edilə bilər".
Bunu politoloq Qabil Hüseynli KONKRET.az-a açıqlamasında deyib.
Politoloqun fikrincə, sülh sazişinin bağlanması üçün ilk növbədə Azərbaycan ərazisindəki erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması prosesi başa çatdırılmalıdır:
"Bu proses nə qədər sürətlənsə, sülh müqaviləsi daha tez imzalana bilər. İkincisi isə Ermənistanın Qarabağdakı ermənilərə müdaxiləsini, onları qızışdırmasını da dayandırmaq lazımdır. Bu məsələdə təkcə Ermənistan yox, Rusiya sülhməramlılarının da separatçılara təsiri böyükdür. Onlar separatçıları nəinki qızışdırır, hətta silah verməklə müəyyən fitnəkarlıqlara da meyilləndirir. Bunun da qarşısı alınmalıdır. Kimlərsə regionda əmin-amanlığı, dayanıqlı sülhü istəmir. Ermənistanın bu prosesdə Rusiya ilə əlbir hərəkət etməsi şübhəsizdir. Ona görə də Ermənistan başa düşməlidir ki, Rusiya bölgədə dağıdıcı mövqe tutur və sülhə əngəl törədir. Bu səbəbdən ermənilər Rusiyanın təxribatlarına uymamalıdır".
ABŞ-da Azərbaycan və Ermənistan Xarici işlər nazirlərinin görüşünə toxunan politoloq proseslərdə xeyli irəliləyişin olduğunu deyir:
"İki ölkə XİN-nin görüşündə ortaya çıxan yeni sualların hamısına cavab verilib. Düzdür, hələ bəzi fundamental məsələlər qalır. Məsələn, erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, Qarabağa Ermənistanın təsirinin dayandırılması kimi məsələlərə Ermənistanın XİN cavab versə də bu əslində bayağı cavabdır. Bu məsələlər liderlərin görüşündə razılaşdırılmalı və həll edilməlidir. Ona görə də, ABŞ-dakı görüşü lazımlı görüş hesab edirəm.
Amerikadakı görüşlər yeni başa çatıb. Buna adekvat olaraq güman ki, Rusiya yenə hər hansısa görüş təşkil etməyə təşəbbüs göstərəcək. Amma buna müqavimət göstərmək, siyasi iradə ortaya qoymaq lazımdır. Bu bölgədə cərəyan edən hadisələrin rejissoru Rusiyadır. Onunla görüşün nə mənası var? Qarabağın statusunu gələcək nəsillərə saxlamaq istəyən bir ölkəylə danışıq aparmaq yersizdir.
Eyni zamanda Rusiya separatçılara hər cür dəstəyini verir. Son zamanlar da bunu açıq-aşkar həyata keçirirlər. Şübhəsiz ki, son təxribatlarda Rusiyanın böyük rolu var. Rusların istəyinə uyğun olmayan şeylər bölgədə baş vermir. Ermənistandakı revanşist qüvvələrin hamısı Rusiyanın əmrini yerinə yetirir. Keçmiş prezidentlər və "Daşnaksütyun" partiyasının üzvlərinin hamısı rusun dediyi ilə oturub durur və imkan düşən kimi vəziyyəti qarışdırırlar.