Qaraciyəri xəstə olanlar plastik əməliyyat keçirə bilməz - XƏBƏRDARLIQ
"Üzdəki piyləri lipolitiklər, blefaroplastika və digər prosedurlardan istifadə etməklə çıxarmaq olar, lakin onların hər birinin ciddi fəsadları ola bilər".
KONKRET.az xəbər verir ki, plastic cərrahlar kosmetik və cərrahi müdaxilələrin təhlükəli nəticələrini açıqlayıblar.
Həkimlərin fikrincə, üzdəki yağ yataqları ilə mübarizənin məşhur üsullarından biri inyeksiya lipolizidir. Onun köməyi ilə yağ hüceyrələri içəridən məhv edilir. Bu problemi həll etməyin digər üsulları kimi krio və lazer lipoliz və blefaroplastikadır.
Yalnız artıq piyləri yox etmək, həm də üzünüzün konturlarını dartmaq lazımdırsa, o zaman liposaksiya edilir. Dəridəki kiçik kəsiklərdən daxil edilən nazik kanüllərdən istifadə edərək yağlar çıxarılır. Prosedura üzün və boyunun aşağı üçdə birinin cərrahi qaldırılması ilə birləşdirilə bilər. Bu, dartılmış oval və cavanlaşdırıcı təsir əldə etməyə imkan verir.
Bununla belə, həkimlər xəbərdarlıq edirlər ki, hər bir metodun həm müsbət, həm də mənfi tərəfləri var. Məsələn, lipotiklər yalnız dərialtı yağa yeridilməlidir və bu, kiçik həcmdə olmalıdır. Dərman digər toxumalara, dəriyə və ya əzələlərə daxil olarsa, zərər verə və hətta həmin hissəni ciddi şəkildə məhv edə bilər.
Lipolitiklər qaraciyər xəstəliyi olan insanlar üçün çox təhlükəlidir. Çünki bu, tətbiq edildiyi halda orqan yağ turşularından istifadə edə bilmir.
Liposaksiya zamanı qanaxma baş verə bilər və ondan dərhal sonra hematomlar əmələ gələ bilər. Əməliyyat səhv aparılırsa, asimmetriya, hiperpiqmentasiya, depressiyalar və hətta sinir zədələri aşkarlanar.
Plastik cərrahlar əlavə edir ki, blefaroplastikadan sonra göz qapaqlarının uyuşması, quru göz sindromu, göz qapağının çevrilməsi və hətta çəpgözlük yarana bilər. 23-25 yaşa qədər piy topalarının çıxarılması məsləhət görülmür. Bu yaşda yanaq nahiyəsində piy yığılmaları öz-özünə azala bilər, ona görə də bu yaşdan əvvəl əməliyyat olunanlar vaxtından əvvəl qocalmağa başlayırlar.
Qeyd edək ki, Rusiyanın tanınmış plastik cərrahı Aleksandr Vdovin bununla bağlı geniş araşdırma da təqdim edib.