Qazaxıstan ikili vətəndaşlığı gizlətməyə görə cəzanı SƏRTLƏŞDİRİR
Qazaxıstan ikili vətəndaşlığı gizlətməyə görə cəzanı SƏRTLƏŞDİRİRQazaxıstanın hüquq-mühafizə orqanları ikili vətəndaşlığı qəsdən gizlətməyə görə cəzanı artırmaq üçün qanunvericiliyə dəyişiklik etmək niyyətindədir.
KONKRET.azTASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan Daxili İşlər Nazirliyindən bildirilib.
"İkili vətəndaşlığın qəsdən gizlədilməsinə görə məsuliyyətin sərtləşdirilməsi ilə bağlı qanunvericilik aktlarına dəyişikliklərin edilməsi nəzərdə tutulur. Başqa ölkə vətəndaşlığını qəbul edən şəxslər 30 gün ərzində Qazaxıstanın konsulluq idarəsinə müraciət etməlidir", – məlumatda deyilir.
Daxili İşlər Nazirliyi qaydaları konkret olaraq necə sərtləşdirməyi planlaşdırdıqlarını açıqlamayıb.
"Ötən il ikili vətəndaşlığa görə 841 nəfər inzibati məsuliyyətə cəlb edilib, onlardan 138-i məhkəmənin qərarı ilə ölkədən çıxarılıb, qalanları cərimələnib. Son beş ildə vətəndaşlıq haqqında qanunun tələblərini pozduğuna görə 3,5 min nəfər cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, onlardan 3 mindən çoxu cərimələnib, 473 nəfəri isə ölkədən çıxarılıb", – mətbuat xidmətindən bildirilib.
Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, ötən il 22 mindən çox insan Qazaxıstan vətəndaşlığını qəbul edib.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan ikili vətəndaşlığı tanımır. Qazaxıstan pasportundan və ya şəxsiyyət vəsiqəsindən ölkə vətəndaşlığını itirmiş şəxs tərəfindən istifadə edilməsinə görə inzibati məsuliyyət nəzərdə tutulur. İkili vətəndaşlıq faktını gizlətməyə görə cərimə və ya respublikadan qovulma nəzərdə tutulur.