Rusiya Azərbaycandan nə istəyir? - Deputatdan açıqlama"Azərbaycana qarşı aparılan çirkli kampaniya təsadüfi emosional reaksiyaların və ya fərdi təşəbbüslərin nəticəsi deyil. Hadisələrin dinamikası, eyni tezislərin müxtəlif platformalarda paralel şəkildə tirajlanması göstərir ki, söhbət planlı və mərkəzdən idarə olunan informasiya təxribatından gedir. Bu Rusiyanın Azərbaycana qarşı genişləndirdiyi hibrid müharibənin yeni fazasıdır".
Bu sözləri azxeber.com-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Elçin Mirzəbəyli deyib.
O bildirib ki, Azərbaycanın müstəqil siyasətini Rusiya həzm edə bilmir:
"Azərbaycanın son illərdə nümayiş etdirdiyi müstəqil və çoxvektorlu xarici siyasət kursu, regional güc balansında artan rolu və xüsusilə də ərazi bütövlüyünün tam bərpası Kremlin strateji planlarına uyğun gəlmir. Postmünaqişə dövründə ölkənin suveren davranışı, xarici siyasətdə balanslı, lakin prinsipial mövqe sərgiləməsi, Rusiya təsir mexanizmlərinin zəifləməsinə gətirib çıxarıb. Bu isə Moskvanın barışa bilmədiyi reallıqdır. Hazırkı informasiya terrorunun məqsədi isə emosional fon yaratmaqla rasional müzakirə mühitini dağıtmaq və cəmiyyəti aqressiv informasiya axınının təsiri altına salmaqdan ibarətdir. İnformasiya terrorunun əsas xüsusiyyəti də məhz budur-fakt yox, emosional təsir önə çəkilir, arqument əvəzinə manipulyativ narrativ tirajlanır".
Parlamentari vurğulayıb ki, sözügedən təxribatların məqsədi xarici auditoriyada Azərbaycan haqqında mənfi təsəvvür yaratmağa hesablanıb:
"Bu kampaniyanın əsas hədəfi sosial mediada süni şəkildə yaradılan neqativ fon vasitəsilə ictimai narazılıq görüntüsü formalaşdırmaqdan, beynəlxalq imicə zərbə vurmaqdan, xarici auditoriyada Azərbaycan rəhbərliyi haqqında mənfi təsəvvür yaratmağa hesablanıb. Eyni zamanda məqsəd psixoloji təzyiq mexanizmi qurmaqdan və  siyasi qərarların qəbulunda təsir rıçaqları formalaşdırmaqdan, cəmiyyət daxilində etimad böhranı yaratmaqdan, dövlət-vətəndaş münasibətlərinə qondarma iddialar əsasında şübhə toxumu səpməkdən ibarətdir. Bu, klassik dezinformasiya kampaniyasının bütün elementlərini özündə birləşdirir".
Deputat bildirib ki, informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi vacibdir:
"Müsbət məqam ondan ibarətdir ki, Azərbaycan tərəfi artıq bu hücumların texniki və analitik izlərini müəyyənləşdirib. Hibrid müharibəyə qarşı mübarizə yalnız texniki müdafiə tədbirləri ilə məhdudlaşmamalıdır. Burada informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və rəqəmsal savadlılığın artırılması, cəmiyyətin psixoloji dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi, dövlətlə vətəndaş arasında şəffaf və operativ kommunikasiya mexanizmlərinin genişləndirilməsi əsas istiqamətləri təşkil edir. İnformasiya terrorunun təsiri yalnız o zaman güclü olur ki, cəmiyyət daxili şübhə və inamsızlıq mühitinə sürüklənsin. Əks halda, koordinasiyalı kampaniyalar qısa müddətli səs-küydən kənara çıxa bilmir".
E.Mirzəbəyli qeyd edib ki, Rusiyanın Azərbaycana qarşı çirkli informasiya kampaniyasının səbəbi aydındır:
"Suveren və müstəqil siyasət yürüdən, regional gücə çevrilən, geosiyasi balansı dəyişən Azərbaycan modeli Kremlin maraqları ilə uzlaşmır. Hədəf isə ölkənin daxili sabitliyini zəiflətmək, siyasi rəhbərliyə ictimai etimadı sarsıtmaq və qərarvermə prosesinə dolayı təsir göstərməkdir. Lakin müasir Azərbaycan artıq klassik təsir mexanizmlərinin işlədiyi ölkə deyil. Dövlət institutları formalaşıb, cəmiyyət informasiya manipulyasiyalarına qarşı əvvəlki illərlə müqayisədə daha həssas və daha ayıqdır. Hibrid müharibənin bu mərhələsi göstərir ki, açıq hərbi təhdidlərdən daha təhlükəlisi görünməyən informasiya zərbələridir. Ancaq eyni zamanda bu, Azərbaycanın regional və beynəlxalq çəkisinin artmasının da dolayısı sübutudur. Çünki informasiya hücumu həmişə getdikcə daha da güclənən aktora qarşı yönəlir".
Siyasi     Baxılıb: 63   Tarix: 21 fevral 2026
yeni xeberler son xeberler azerbaycan xeberleri son xeberler 2026 xeber.az son xeberler xeberler bugun 2026 valyuta mezennesi