"Rusiya Ermənistana qarşı təmkinli olmalı, "qıçolma" və qısqanclığa son qoymalıdır" - Rəsmi İrəvan
"Rusiya etiraf etməlidir ki, Ermənistanın təhlükəsizlik məsələlərini həll edə bilmir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyan jurnalistlərə bildirib.
O bildirib ki, Rusiya daha təmkinli olmalı və Ermənistanın təhlükəsizlik məsələlərini həll edə bilməyəcəyini etiraf etməlidir,
"Əlbəttə, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasında Rusiya Federasiyasının rolu var, çünki orada Rusiya sülhməramlıları yerləşdirilib. Eyni zamanda, hər hansı digər tərəf müsbət bir şey etməyə cəhd edəndə Moskvadan gələn "qıcolmalar" və reaksiyaları bir qədər lazımsız hesab edirəm.
Düşünürəm ki, onlar bu qədər emosional olmamalı, daha təmkinli olmalıdırlar. Başa düşməlidirlər ki, Ermənistanın öz maraqları və təhlükəsizlik problemləri var, geosiyasi dalğalanmalara, kiminsə istəklərinə və ya qısqanclığına baxmayaraq, təmin edilməlidir.
Rusiyanın 102-ci hərbi bazası Ermənistanda yerləşir və bütün razılaşmalar bu məsələnin həllinə yönəlib. Niyə hərəkət etmirsiniz? Əgər bacarmırsınızsa, o zaman bunu açıq elan etməlisiniz", – deyə Simonyan bildirib.