Rusiya NATO-ya qarşı: Avropa ordusu qorxusu böyüyür
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq qeyd edib ki, Avropa İttifaqı ordusunun yaradılması transatlantik ittifaqı zəiflədə və Avropanı parçalaya bilər. Onun fikrincə, Qərbin kifayət qədər resursu yoxdur, ona görə də NATO-nun malik olduğu funksiyaların təkrarlanmasının qarşısını almaq lazımdır.
Publika.az xəbər verir ki, Rusiya Federasiya Şurasının senatoru Aleksey Puşkov NATO-nun baş katibinin Avropa İttifaqının sürətli reaksiya qüvvəsi yaratmaq ideyasının təhlükəsi ilə bağlı bəyanatına münasibət bildirib.
"NATO narahatdır, əfqan sindromu Avropaya yayıldı. ABŞ-a olan inamsızlıq və müttəfiqləri müdafiə etmək istəyi NATO-dan asılı olmayan müstəqil Avropa Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının lehinə çıxışlara gətirib çıxardı" - Puşkov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, "muxtariyyət" haqqında belə ideyanın mövcudluğu hərbi sferada ABŞ-dan nümunədir, amma hansı ki, bu haqda Avropa liderlərinin danışdıqları görünməmiş inadkarlıqdır.
"Əfqanıstan ABŞ-ı uzun müddət təqib edəcək. Və bu, tək nəticə deyil" - senator vurğulayıb.
Daha əvvəl Avropa İttifaqının (Aİ) xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel və Aİ hərbi komitəsinin sədri Klaudio Qraziano təşkilat daxilində ən az 5 min nəfərdən ibarət çevik reaksiya qüvvəsi yaratmağa çağırmışdılar.