Rusiya qoşunları Xersondan çıxarılır - Xəbər sonradan niyə təkzib edildi?
Rusiya qoşunları Xersondan çıxarılır - Xəbər sonradan niyə təkzib edildi?</p>
<p>Dövlət xəbər agentliklərinin bazar ertəsi Kremlə istinadən yaydığı məlumata görə, Moskva qoşunları qismən işğal olunmuş Xerson vilayətinin cənubundakı mühüm mövqedən geri çəkilib. Lakin bu xəbər sonradan təkzib edilib.
KONKRET.azxarici mediaya istinadən xəbər verir ki, Rusiya Müdafiə Nazirliyi bildirib ki, Dnepr Qüvvələr Komandanlığı öz qoşunlarını Xerson vilayətinin Rusiya tərəfindən işğal olunmuş sol sahilinin şərqində daha əlverişli mövqelərə köçürmək qərarına gəlib.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, yenidən qruplaşdıqdan sonra hərbi qrup başqa istiqamətlərdə hücuma hazrılaşacaq.
Daha sonra Tass öz Telegram kanalında bu mesajı dərc edib: "Dnepr qrup komandanlığı qoşunları Dneprdən şərqdə daha əlverişli mövqelərdə toplamaq qərarına gəlib" xəbəri səhv dərc edilib. Abunəçilərimizdən və oxucularımızdan üzr istəyirik."
Rusiya Müdafiə Nazirliyi Rusiyanın RBC xəbər agentliyinə bildirib ki, bölgədə qoşunların "yenidən qruplaşdırılması" ilə bağlı "yanlış mesaj" "təxribatdır".
Bu hücum Ukrayna qüvvələrinin Rusiya hərbi qrupunun qərargahına raket hücumundan bir neçə gün sonraya təsadüf edib.
Noyabrın 1-də Ukraynanın Dnepr Qüvvələr Qrupunun qərargahına hücumu barədə bu ayın əvvəlində bir çox mənbələr, o cümlədən ABŞ-da yerləşən Müharibənin Öyrənilməsi İnstitutu (ISW) beyin mərkəzi məlumat verib. Britaniya kəşfiyyat rəsmiləri aprel ayında qiymətləndirmişdilər ki, rus qruplaşması Ukraynanın qismən nəzarət etdiyi Xerson bölgəsini müdafiə etmək üçün yerləşdirilib.
Rusiya təhlükəsizlik qüvvələrinin daxili məlumatlara sahib olduğunu iddia edən Rusiyanın Telegram kanalı VChK-OGPU və Ukraynanın "Stuqna" xüsusi təyinatlı batalyonunu dəstəkləmək üçün yaradılan İctimai Ehtiyat Ştuqna təşkilatı ABŞ-dan istifadə edərək hərbi qrupun bazasına edilən hücumda üç rusiyalının öldürüldüyünü iddia edib. OrduTaktik Raket Sistemləri (ATACMS) ilə təchiz edilib.
Həlak olan üç zabitin Hava Desant Qüvvələri Komandanlığının komanda mərkəzinin rəis müavini polkovnik Vadim Dobryakov, Hava-Desant Qüvvələrinin Baş Qərargahının əməliyyat şöbəsinin rəisi polkovnik Aleksey Koblov və komandanlıq mərkəzinin rəis müavini polkovnik Aleksandr Qalkin olduğu bildirilir.