"Senatorların bağırtılarının dövlətimizin siyasi rəhbərliyinə qətiyyən təsiri ola bilməz" - AÇIQLAMA
Qərbin Azərbaycana qarşı apardığı kampaniya davam edir. Fransanın dəstəyi ilə həyata keçirilən anti-Azərbaycan kampaniyasının kökündə ölkəmizə nifrət, kin aşılanır. Erməni "sevgisinin" təsirindən qurtara bilməyən Qərb həm də xristian təəssübkeşliyi nümayiş etdirir. Uzun müddət Azərbaycanın işğalına göz yuman Qərb indi ermənilərin "soyqırıma" məruz qalmasından narahatdır. Ermənilərdən daha çox erməni kimi görünənlər həm də öz məqsədlərinə çatmaq üçün erməni kartından istifadə edir.
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Qabil Hüseynli bildirib ki, Azərbaycanın uğurları Fransa və Qərbin bir sıra dairələridə kifayət qədər qısqanclıq və gözügötürməzlik duyğuları yaradıb:
"Bu məsələdə dəstənin başını Fransa çəkir. Fransa gah BMT-yə, gah Avropa Şurasına müraciət etməklə Azərbaycan haqqında müxtəlif qətnaməlar çıxarılmasına səy göstərir, Azərbaycanı bir növ təhdid edir. Amma ən qəribəsi odur ki, təcavüzkar Ermənistan 30 il ərzində bizim torpaqlarımızı işğal altında saxlayarkən, insanlara qan uddurarkən və onları etnik təmizləməyə məruz qoyarkən nə həmin ölkələr, nə də beynəlxalq təşkilatlar ciddi addım atmadılar.
İndi ermənilərin bir qismi Qarabağın dağlıq hissəsindən çıxıb gedib. Onların geri qayıtmaq ehtimalı da var. İndi bunun ətrafında geniş bir həngamə açıblar. Azərbaycan gedən adamları hətta saxlamağa çalışırdı, onlara izah olunurdu ki, getməyin, qalıb qonşuluq şəraitində yaşayacaqsınız. Amma onlar getməyə üstünlük verdilər. Çünki onların çoxu günahkar idi, əlləri qana batmışdı. Bunu şişirdib müxtəlif don geyindirərək Azərbaycanı etnik təmizləmədə ittiham etməyə başlayıblar. Amma Azərbaycan əleyhinə aparılan kampaniyalara baxmayaraq, biz öz işimizi görmüşük, ərazi bütövlüyümüzü təmin etmişik. Bu zaman çox humanist və ehtiyatlı yanaşaraq mülki insanların heç birinə zərər yetirməmişik, suverenliyimizi təmin etmişik.
Bundan sonra kimlərinsə təhriki, kimlərinsə təzyiqi ilə ermənilərin bir qismi bu əraziləri tərk ediblər. Bunun üçün Azərbaycan heç bir məsuliyyət daşımır və kimsə buna görə dövlətimizi qınaya bilməz, ölkəmizin ünvanına hər hansı bir tənqidi fikir səsləndirə bilməz. Ermənilər öz işlərini hamıdan yaxşı bilirlər və onu da anlayırlar ki, bundan sonra bu torpaqlarda yaşamaq onlar üçün başucalığı gətirməyəcək.
Çünki onlar azərbaycanlılara divan tutmuşdular. Bundan sonra kim istəyəcək geri qayıdacaq, kim istəyəcək qayıtmayacaq. Fransanın və ABŞ-ın bəzi dairələri, konqresmenlər, senatorların bağırtılarının Azərbaycanın siyasi rəhbərliyinə qətiyyən təsiri ola bilməz. Bu adamlar yerlərdəki hadisələri öyrənmədən, bilmədən erməni lobbisinin təzyiqi altında Azərbaycana qarşı təhdidlər irəli sürürlər. Bu isə heç zaman uğur gətirməyəcək".