Silayev: "Dəqiq bilirəm ki, Ermənistan KTMT-dən çıxacaq"
Silayev: Qarabağda qanunsuz silahlı birləşmələrin təslim olması Ermənistanda nəinki siyasi böhrana, həm də Moskva ilə İrəvan arasında gərginləşən münasibətlərin dərin çatlar verməsinə səbəb oldu. Ermənistan və Rusiya hakimiyyəti birbaşa olmasa da, dolayısı ilə Qarabağdakı  hadisələrdə bir-birini günahlandırır və hətta siyasi etikadan kənara çıxır.
KONKRET.azxəbər verir ki, Rusiya XİN-in Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Nikolay Silayev Qarabağdakı hadisələri Rusiyanın imicinə zərbə hesab edərək, Ermənistanın KTMT-dən çıxmasına qədər münasibətlərin daha da pisləşəcəyini proqnozlaşdırır:
"Rusiyada bu vəziyyətə təbii baxırlar. Ermənistanda səslənən ittihamlara gəlincə, söhbətlər hər zaman Rusiya ətrafında dolanır. Ermənistan hakimiyyəti üçün hər şeydə yalnız Rusiya günahkardır. Ona görə də mən bu ittihamlarda yeni heç nə görmürəm, eyni zamanda, onları axmaqlıq hesab edirəm".
Erməni əhalinin Qarabağı tərk edəcəyi təqdirdə Rusiyanın regionda mövcudluğuna da toxunan Silayev bildirib ki, əgər Qarabağda erməni qalmayacaqsa, sülhməramlılar da öz missiyalarını başa vuracaqlar: "Sülhməramlılar orada qalsa belə, Azərbaycan öz administrasiyasını ora yerləşdirəcək və o, hər şeyi idarə edəcək. Burada sülhməramlıların rolunun necə olacağı bəlli deyil. Onların heç mandatı da yoxdur.
Ermənistan Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanıdıqdan sonra Rusiya hansı əsasla bunun əksinə gedə bilərdi? Beynəlxalq hüquqa görə  bura Azərbaycan ərazisidir  və orada lazımi qayda-qanun yaradır. Əgər bizim ölkəmiz fərqli addım atsaydı, bu, Rusiyanın birbaşa iştirak edəcəyi yeni müharibə olacaqdı.
Düşünürəm ki, müzakirə etməyin mənası yoxdur. Gördüyümüzü gördük. Aydındır ki, Ermənistanda iqtidar da, müxalifət də Rusiyanı ittiham edir. Guya bütün hadisələr bizim ucbatımızdan baş verib. Hadisələr bu cür də  inkişaf edəcək və dəqiq bilirəm ki, Ermənistan KTMT-dən çıxacaq", – deyə Rusiya XİN-in rəsmisi fikrini tamamlayıb.