Siqaret ömrü 20 dəqiqə qısaldır
London Universitet Kollecində aparılan yeni bir araşdırmaya görə, yalnız bir ədəd siqaret çəkmək insan ömrünü təxminən 20 dəqiqə azalda bilər.
KONKRET.az xəbər verir ki, alimlər, siqaretin uzunömürlülük üzərindəki təsirini daha dəqiq şəkildə müəyyənləşdirərək, insanları siqareti tərgitməyə təşviq etməyə çalışırlar. Araşdırma zamanı tək siqaretin təsiri statistik olaraq araşdırılıb və həm kişilər, həm də qadınlar üçün fərqli nəticələr müəyyən edilib. Tədqiqatçılar məlumatları Böyük Britaniyada aparılmış iki əsas uzunmüddətli tədqiqatdan götürüblər:
Bir siqaretin kişilər üçün ömrü orta hesabla 17 dəqiqə, qadınlar üçün isə 22 dəqiqə qısaltdığı müəyyən edilib. Siqaret çəkmənin zərərinin məcmu olduğu, yəni hər bir əlavə siqaretin sağlamlığa ciddi təsir göstərdiyi təsdiqlənib. Araşdırmada siqareti tərgitməyin ömrün uzun olması və sağlamlıq üzərində müsbət təsirləri də vurğulanıb: Siqareti tərgitməyin faydaları insanın yaşı, gündə çəkilən siqaret sayı və ümumi sağlamlıq vəziyyətindən asılıdır. Məsələn, 40 yaşında siqareti tərgitmək, siqaretlə əlaqəli xəstəliklərdən ölüm riskini 90 faizə qədər azalda bilər. Siqareti tərgitmiş şəxslərdə uzunömürlülüyün azalması həftələr, aylar və illər ərzində bərpa oluna bilər. Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, bu cür məlumatlar siqareti tərgitmək istəyən insanlara dəstək vermək üçün yeni yanaşmalar təklif edə bilər. Nəticələr göstərir ki, siqareti tərgidəndən sonra sağlamlıq üzərindəki müsbət təsirlər dərhal hiss olunmağa başlayır.
Bu araşdırma siqaret çəkməyin yalnız şəxsi sağlamlıq üçün deyil, həm də ictimai sağlamlıq üçün ciddi təhlükə olduğunu bir daha vurğulamaq məqsədi daşıyır.