Tofiq Zülfüqarov: "Moskva İrəvana marağını itirir"
Tofiq Zülfüqarov: Baş nazir Paşinyanın siyasətini Van Dammın etdiyi məşhur şpaqtla müqayisə etmək olar.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu "Bakinski raboçi"yə müsahibəsində keçmiş xarici işlər naziri Tofiq Zülfüqarov deyib.
O əlavə edib: "Belə çıxır ki, indiki hakim rejimin başçılıq etdiyi Ermənistan daim bu şpaqatı yerinə yetirmək prosesindədir. Bu ölkə yaxın tarixi boyu Rusiyanın ona verdiyi potensial hesabına Azərbaycana qarşı təhlükəsizliyini və ilhaqçı siyasətini təmin edib. Hansısa mərhələdə Moskva İrəvana marağını itirməyə başlayıb və nəticədə, əvvəllər Ermənistan Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı forpostu kimi səciyyələndirilirdisə, sonra onu qulpsuz çamadan adlandırmağa başladılar.
Buna uyğun olaraq, indi İrəvan ilhaqçılıq siyasətini davam etdirmək üçün yeni sponsorlar axtarır. Üstəlik, Ermənistan rəhbərliyinə elə gəlir ki, həqiqətən də Qərbdə kimsə onların ilhaqçılıq siyasətini himayə edəcək. Ona görə də Ermənistan Rusiya ilə Qərb arasında bir şpaqatda uzandı.
Nəticədə, İrəvanın ya Qərbə, ya da Şərqə davamlı atılması. Məsələn, bu ilin mayında Vaşinqtonda xarici işlər nazirləri arasında danışıqların növbəti raundunun sonunda Paşinyan təcili olaraq Rusiyaya getdi və orada Rusiyanın təklifindən razı qaldıqlarını və bu təklif üzərində işləməyə hazır olduqlarını açıq şəkildə bildirdi. Amma 2 aydan da az vaxt keçib və Ermənistanın baş naziri artıq bunun əksini deyir.
Əminəm ki, biz bu "siyasi xadim"in Rusiya ilə Qərb arasında necə təlaşa girəcəyini dəfələrlə görəcəyik. Əslində tələsik Paşinyanın özü deyil, digər ölkələrin potensialı hesabına dənizdən-dənizə "böyük Ermənistan" haqqında sərsəm fikirlərini reallaşdırmaq arzusunda olan erməni siyasi elitasıdır. Bu cəhdin uğursuzluğa məhkum olması bu gün hamıya aydındır, amma reallığa qayıtmaq istəməyən ermənilərə yox".
T. Zülfüqarov qeyd edib: "Mənə elə gəlir ki, Paşinyan siyasi fəaliyyətdən danışmır, onun düşündüyü kimi, Ermənistanın maraqlarını daha çox qane edəcək hansı danışıqlar platformasından danışır. Bu və ya digər platforma, istər Vaşinqton, istər Brüssel, istərsə də Moskva konkret məqamlara yaxınlaşan kimi biz Paşinyanın formatı dəyişmək və başqa paytaxt seçmək üçün isterik cəhdlərini görürük.
Beləliklə, Van Dammın şpaqatı yalnız sərgərdanlığın illüziyasını yarada bilər. Əslində, İrəvanın ilhaqçılıq siyasətindən əl çəkməkdən başqa yolu yoxdur".