Valerian bu hallarda zərərlidir – Həkim
"Valerian qısamüddətli istifadə üçün təhlükəsizdir, lakin bəzi insanlarda başgicəllənmə kimi yan təsirlərə səbəb ola bilər".
KONKRET.az yeniavaz.com-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "Health News"a Kaliforniya Universitetinin Riversayd Tibb Məktəbinin həkimi Rac Dasqupta danışıb.
Həkim izah edib ki, valerian beyinə sakitləşdirici təsir göstərən Valerian yarımfəslinin ot bitkisidir:
"Onu qəbul etmək beyində rahatlamağa kömək edən kimyəvi maddə olan qamma-aminobutirik turşunun səviyyəsini artıra bilər.
Valerian əsəb gərginliyini aradan qaldıra və yatmazdan əvvəl rifahı yaxşılaşdıra bilər. Bəzi insanlar üçün valerian narahatlıqla əlaqəli simptomları azaltmağa kömək edir".
Təhlükəsizliyə gəlincə, həkim qeyd edib ki, valerian ümumiyyətlə qısamüddətli istifadə üçün təhlükəsizdir, lakin bəzi insanlarda başgicəllənmə kimi yan təsirlərə səbəb ola bilər:
"Standart doza olmadığı üçün ehtiyatlı olmaq və həmişə ən aşağı dozadan başlamaq lazımdır. Valerianın həddindən artıq istifadəsi və gündüz saatlarında qəbulu yuxululuğa səbəb ola bilər. Dərman bəzi preparatlarla, xüsusən də əhval-ruhiyyəyə təsir edən dərmanlarla da qarşılıqlı təsir göstərə bilər, buna görə istifadə etməzdən əvvəl həkimə müraciət etmək lazımdır".