"Bakı Hərbi Məhkəməsinin Ruben Vardanyan barəsində çıxardığı 20 illik həbs hökmü həm hüquqi, həm də siyasi baxımdan mühüm qərardır".
Bu sözləri azxeber.com-a açıqlamasında Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiyaya qarşı mübarizə komitəsinin sədri Arzu Nağıyev bildirib.
O deyib ki, Ruben Vardanyanla bağlı keçirilən məhkəmə prosesi öz məntiqi sonluğunu tapıb:
"Bu qərar yalnız Vardanyanın cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması deyil, eyni zamanda post-münaqişə dövründə hüquqi və siyasi məsuliyyət mexanizminin formalaşdırılması baxımından mühüm presedentdir. İttihamlara əsasən, burada təkcə müharibə cinayətləri deyil, həm də terrorçuluq, insanlığa qarşı cinayətlər, dövlət təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş fəaliyyətlər, terror təşkilatlarının maliyyələşdirilməsi kimi ağır cinayətlər yer alır. Vardanyan bəzi dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarının tapşırıqlarına uyğun olaraq iqtisadi sabotaj fəaliyyəti ilə məşğul olub, Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qanunsuz daşınması və talan edilməsini təşkil edən qruplara rəhbərlik edib. Bu cür cinayətlərin törədilməsi üçün şəxsin mütləq şəkildə silahının olması vacib deyil. Bu əməllər silahlı cinayətlərdən daha ağırdır".
Deputat qeyd edib ki, Qərb çevrələri bu prosesi siyasi motivli kimi təqdim etməyə çalışır:
"Beynəlxalq hüquq müstəvisində bu proses Azərbaycanın öz hüquqi mövqeyini nümayiş etdirməsi çox mühümdür. Münaqişə dövründə törədilmiş cinayətlərə görə fərdi məsuliyyət prinsipinin tətbiqi strategiyamızın əsas tərkib hissəsidir. Təkcə Ermənistan deyil, Qərb çevrələri bu prosesi siyasi motivli kimi təqdim etməyə çalışsalar da, indiyədək heç bir dövlətdən rəsmi müraciət daxil olmayıb".
Parlamentari vurğulayıb ki, belə vəziyyəti Vensin İrəvana səfəri zamanı da gördük:
"Bu vəziyyəti ABŞ-nin vitse-prezidenti Ceyms Devid Vensin Ermənistana səfəri zamanı da müşahidə etdik. Belə ki, digər məhbuslar və ya cinayətkarlarla bağlı deyil, məhz Ruben Vardanyanın azad olunması tələbi ilə şüarlar səsləndirildi, plakatlar nümayiş etdirildi. Bu isə məsələnin yalnız siyasi deyil, eyni zamanda iqtisadi tərəfinin də olduğunu göstərir. Məlumdur ki, Vardanyan Qarabağdan sonra Ermənistana qayıdaraq müəyyən vəzifə tutmalı və bu məqsədlə özünə elektorat formalaşdırmalıydı. Sözügedən proses üçün ona maliyyə vəsaitinin ayrılmışdı. Rusiya və digər dövlətlər Vardanyanın siyasi lider kimi Ermənistana qayıtmasında maraqlıydılar".
A.Nağıyev söyləyib ki, ağır cinayətlər törədən şəxslər qanun qarşısında cavab verməlidir:
"İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində verdiyi müsahibəsində də bildirdi ki, Azərbaycan öz suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və xalqına qarşı cinayətlər törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunmasını təmin edib. Eyni zamanda antiterror tədbirləri zamanı humanist prinsiplərə riayət edilsə də, ağır cinayətlər törədən şəxslər qanun qarşısında cavab verməlidir".