"Vətənpərvərlik əclafların son sığınacağıdır" - Erməni politoloq Paşinyanı əməllərinə görə SUÇLADI
Ermənistanda ictimai-siyasi proseslər gündən-günə fərqli məcrada inkişaf edir. Son günlər İrəvan paytaxtındakı iğtişaşlar və baş nazir Nikol Paşinyan əleyhinə mitinqlər düşmən ölkənin siyasi həyatının yenidən qarışmasından xəbər verir. Ermənistanın bəzi dairələrində hesab edirlər ki, kütlə müəyyən siyasi qüvvələr tərəfindən idarə olunur və məqsəd Paşinyanın istefasına nail olmaqdır. Bu işdə Rusiyanın rolunu qabardanlar da var. Nikol Paşinyan isə öz fəaliyyətini davam etdirir və istefa vermək fikrində olmadığını bildirib.
Erməni poilitoloq Suren Surenyants bildirib ki, Paşinyanın bəyanatı yeni dövrün başlanğıcı ola bilər. Lakin bu dövr Ermənistan və erməni xalqının maraqlarına uyğun olmayacaq: "Məşhur bir deyim var: "Vətənpərvərlik əclafların son sığınacağıdır". Bugünkü reallıqlar və Paşinyanın əl atdığı əməllər həmin deyimlə üst-üstə düşür. Ölkəni fəlakətə, təslimiyyətə, vətəndaş qarşıdurmalarına sürükləyən və buna nail olan şəxs özünü suverenliyin müdafiəçisi kimi göstərməyə çalışır".
Surenyantsın fikirincə, Paşinyanın hakimiyyətə gəlişindən sonra Ermənistanın potensialı sıfıra enib: "Paşinyan gələnə qədər bizim Rusiya, ABŞ, İran və Gürcüstanla əla münasibətlərimiz var idi. Lakin Paşinyanın ritorikası və hərəkətləri vəziyyəti dəyişdi. Bu şəxs təkəbbürlə müstəqilliyi səhv salıb və bu, son dərəcə təhlükəlidir. Çünki resursları olmayan "xoruz döyüşləri" yaxşı heç nəyə gətirib çıxarmır.
Mən dəfələrlə qeyd etmişəm ki, Rusiya ən yaxşı dost yox, ən təhlükəli düşmən ola bilər və Paşinyanın hərəkətləri yalnız bu düşmənçiliyi alovlandırır", – deyə Surenyants bildirib.