Zelenskinin "qələbəyə inanırıq" açıqlamasının PƏRDƏARXASI: Ukrayna lideri kimlərə MESAJ VERİB?
Zelenskinin Zelenski Ukraynanın qələbəsinə inandığını bildirib və bunu bir sıra amillərlə izah edib. O bildirib ki, yalnız ABŞ-ın malik olduğu silah paketi və uzaqmənzilli raketləri var, 100 faiz heyətlə təchiz edilən, fəaliyyətdə olan Ukrayna ordusu mövcuddur. Bu da qələbəyə doğru irəliləməyə imkan verir. Ancaq Zelenskinin bu cür fikirlər səsləndirməsi normal qarşılanmır və onun qələbədən danışması kənardan gülüş obyektinə çevrilir. Maraqlıdır, indiki vəziyyətdə Ukrayna liderinin qələbədən danışması nə dərəcədə real görünür? Kiyevin müharibədə qələbə qazanması mümkündürmü ?
Mövzunu KONKRET.az-a politoloq Zeynal Əmrəliyev şərh edib:
Zelenskinin Zeynal Əmrəliyev
"Mövcud reallıqları Ukrayna hakimiyyəti də dərk edir. Ancaq nəzərə alaq ki, Zelenski bir prezident kimi ölkəsində həm də psixoloji vəziyyətin qorunub saxlanılmasında maraqlıdır. Ümumiyyətlə, müharibə dövründə ordunun psixoloji durumunun yerində olması, qələbəyə ruhlanması çox vacibdir. Yəni Ali Baş Komandan mənfi açıqlamalar versə, bu, təbii olaraq ordunun ruhdan düşməsinə şərait yaradacaq. Ona görə də, Ukrayna rəhbərliyi vəziyyətin necə olduğunu başa düşür və buna uyğun hərəkət edir. Zelenskinin danışıqlar masasına qayıtması, ABŞ-la bəzi məsələlər barəsində razılığa gəlməsi, hətta özünə sərf etməsə də, ölkəsinin mineral ehtiyyatlarının istismarına icazə verməsi onu göstərir ki, Ukrayna lideri reallıqlardan xəbərdardır. Sadəcə olaraq o, müharibə aparan bir ordunun ali baş komandanıdır. Zelenski öz əsgərlərinin mənəvi-psixoloji hazırlığının yüksək olmasına cavabdehlik daşıyan şəxsdir. Ona görə də, bu yöndə addımlar atmağa məcburdur. Məğlubiyyətlə bağlı açıqlamalar verə bilməz. Odur ki, onun fikirləri auditoriyaya hesablanıb və ordunun psixologiyasını qorumağa yönəlib. Ancaq Ukraynanın cəbhədəki vəziyyəti heç də ürəkaçan deyil. Xüsusən də, ABŞ-ın indi sərgilədiyi mövqe Ukraynanın vəziyyətini daha da ağırlaşdırıb".