"Zob" dərmanları buna səbəb olur
Con Hopkins Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, qalxanabənzər vəzi dərmanları ümumi sümük kütləsinin itirilməsinə və sümük sıxlığının azalmasına səbəb ola bilər.
KONKRET.az bildirir ki, bu barədə Gazeta.ru məlumat yayıb.
Bir neçə marka adı altında satılan dərmanlar tiroksin hormonunun sintetik versiyasıdır. Az fəaliyyət göstərən tiroid bezinin korreksiyası üçün istifadə edilir.
Hipotiroidizmi olan insanlarda az miqdarda tiroksin istehsalı tez-tez yorğunluq, çəki artımı, saç tökülməsi və digər simptomlara səbəb olur.
Hipotiroidizm müalicə olunmazsa, ciddi və potensial ölümcül ağırlaşmalara səbəb ola bilər.
Araşdırmada levotiroksin qəbul edən 81 nəfər və bu cür dərmanlara ehtiyacı olmayan 364 könüllü iştirak edib.
Tədqiqatçılar iştirakçıların boyu, çəkisi, həyat tərzi və pəhrizləri haqqında məlumat toplayıb, həmçinin onların skelet sisteminin vəziyyəti haqqında məlumat əldə ediblər.
Məlum oldu ki, levotiroksin qəbulu ümumi sümük kütləsinin sürətlənmiş itkisi və sümük sıxlığının azalması ilə əlaqələndirilir.
Bu yan təsir hətta TSH səviyyəsi normal həddə olan iştirakçılarda da baş verib.
Alimlər deyirlər ki, sümüklərin zəifləməsi xüsusilə yaşlı insanlar üçün təhlükəli ola bilər. Zəif sümük quruluşu yıxılma nəticəsində qırılma riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırır və həmçinin fiziki hərəkətliliyi pozur.
Tədqiqatçılar levotiroksin qəbul edən böyüklərin mütəmadi olaraq həkimlərinə baş çəkmələrini və bədənlərindəki dəyişiklikləri izləmələrini tövsiyə edirlər.//Demokrat.az