Akopyan: "Biz yenə uduzduq. Əsas yol Xankəndi-Ağdam istiqamətində olacaq"
Akopyan: "BMT Təhlükəsizlik Şurasının Artsax məsələsi ilə bağlı iclası maraqlı şou idi və orada maraqlı tərəflər əvvəllər səsləndirdikləri mövqelərini təsdiqlədilər".
KONKRET.az xəbər  verir ki, bu fikirləri siyasi strateq Vigen Akopyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, "BMT tribunası geosiyasi və regional mərkəzlərin öz fikirlərini ifadə etdiyi əlavə məkana çevrilib. Bu müzakirə zamanı bir dənə də olsun gözlənilməz mövqe eşitmədim".
Vigen Akopyan diplomatik işdən danışmağı və Ermənistan tərəfini kifayət qədər iş görmədiyinə görə tənqid etməyi lazımsız hesab edir. "Bəzi dövlətlər Xankəndi-Ağdam yolunun istismarından danışır, əslində isə onu Laçın dəhlizi ilə eyniləşdirirdilər", – deyən Akopyanın sözlərinə görə, artıq beynəlxalq müstəvidə də məğlubiyyət baş verdi. "BMT Təhlükəsizlik Şurasının müzakirəsi erməni tərəfi üçün uğursuz olub". Artıq ermənilər etiraf edirlər ki, əsas yol Xankəndi-Ağdam istiqamətində olacaq.
O, hesab edir ki, "Ermənistan xarici işlər naziri Qarabağ ermənilərinin siyasi və hüquqi komponentini təqdim etmək əvəzinə yalnız humanitar məsələlərdən danışıb. Bu, təbii ki, təəccüblü deyil, çünki Ermənistan lideri Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi olduğunu deyib".
"Qarabağın öz müqəddəratını təyinetmə hüquqları artıq Ermənistan hakimiyyətinin gündəliyində deyil", – deyə Akopyan qeyd edib.