Almaniyalı müstəntiqlər qaz kəmərlərini partladanları MÜƏYYƏN ETDİ
Almaniyalı müstəntiqlər qaz kəmərlərini partladanları MÜƏYYƏN ETDİAlmaniyanın istintaq orqanları "Şimal axını 1" və "Şimal axını 2" qaz kəmərlərinin partlaması ilə bağlı araşdırmalarını yekunlaşdırıb. Bəzi mənbələr təxribatda Rusiyanı günahlandırsalar da, Almaniya xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələrinin apardıqları istintaq partlayışların ukraynların törətdiyini təsdiqləyir.
KONKRET.az Almaniyanı ZDF nəşrinə istinadən xəbər verir ki, müstəntiqlərin diqqətini altı nəfərlik qrupun olduğu Andromeda yaxtası cəlb edib.
Müstəntiqlər müəyyən ediblər ki, yaxtadakı qrup üzvüləri hadisədən əvvəl Ukraynada olublar. Partlayış baş verdikdən bir neçə gün sonra dəstə üzvüləri Kiyevə qayıdıblar. İstintaq qrupu bu faktı xüsusi texniki vasitələrlə sübut edib.
Bundan əvvəl Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin katibi Mariya Zaxarova Almaniya, Danimarka və İsveçin "Şimal axını" qaz kəmərlərində baş verən partlayışlarla bağlı təhqiqatın gedişi barədə Moskvanı məlumatlandırması ilə bağlı xəbərləri təkzib edib. Onun sözlərinə görə, hər üç dövlət Rusiyanın hüquqi yardım və birgə istintaq qrupunun yaradılması ilə bağlı rəsmi müraciətindən imtina edib.