Artıq son akkordlar vurulur - Qarabağ erməniləri də təngə gəlib - ŞƏRH
Qarabağ separatçıları arasında baş verən qarşıdurma pik həddə çatıb. Əvvəllər terrorçulara rəhbərlik edən Samvel Babayan özünün "Facebook" səhifəsində bəzi məqamlara toxunub, Qarabağın Azərbaycana təslim edilməsinin son akkordlarından danışıb:
"Tamaşaçılar qarşısında birlik və həmrəyliyi təbliğ edən, pərdə arxasında bir-birini həzm edə bilməyən və rədd edən siyasi qruplar Qarabağın son təslimində iştirak etmədikləri üçün əziyyət çəkirlər".
Ermənistanda və Qarabağda baş verən son hadisələr onu göstərir ki, ermənilər artıq reallıqla barışıb və Azərbaycanın tələbi qarşısında başqa çıxış yolu görmürlər. Dünən separatçıların lideri Arayik Arutyunyanın Ağdam yolundan istifadəyə hazırlaşdıqlarını deməsi, bu gün hökumətin iclasında Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycana təkliflərin göndərilməsi barədə məlumatı, sülh müqaviləsinin sürətlənməsi ilə nəticələnə bilər. Amma bütün bunların növbəti təxribat da olma ehtimalı da var. Vaxt udmağa çalışan ermənilər bir neçə dəfə bu cür manipulyasiyalardan istifadə ediblər. Ancaq bu dəfə onların başqa çıxış yolu qalmayıb.
"Humanitar fəlakət" şousundan müsbət nəticə əldə edə bilməyən Ermənistan indi fərqli taktikalardan istifadəyə keçib. Dünya birliyi qarşısında dayanmadan haray- həşir salan düşmən ölkə müxtəlif yollara əl atır. Bunların heç biri alınmayanda isə sülh taktikasına keçir. Guya Ermənistan sülh müqaviləsi üçün bütün imkanları səfərbər edib. Bu isə sadəcə görüntüdür. Bir həftə əvvələdək sərhədə silah-sursat, texnika yığan Ermənistan eyni zamanda Qarabağdakı separatçıları da qızışdırır.
Qarabağda "drijorluq" edən Ruben Vardanyanın maliyyələşdirdiyi terrorçular səngər qazır və silahlandırılır. Amma bütün hallarda separatçı qüvvələr arasında fikir ayrılığı davam edir. Çox güman ki, Arayik Arutyunyanın dünənki bəyanatı çoxlarını qane etməyib və həmin qüvvələr yüklərin Ağdamdan çatdırılmasına qarşıdırlar. Dünən Ermənistan mətbuatı Arutyunyanın açıqlamasından bir neçə saat sonra həmin bəyanatı təkzib etdi. Bir qədər sonra isə başqa mənbə Arayikin bəyanatının doğru olduğu xəbərini yaydı.
Göründüyü kimi, çıxılmaz vəziyyətdə qalan ermənilər necə hərəkət edəcəklərini yaddan çıxardıblar. Qarabağın sadə erməni əhalisi isə Azərbaycanla yolun açılmasını gözləyir. Bir qrup terrorçunun girovuna çevrilən Qarabağ erməniləri xunta rejimindən xilas olacaqlarına inanırlar. O gün isə uzaqda deyil.