Aytmatov: "Sülh müqaviləsinin imzalanması ilə bağlı xəbər gözlənilməz olacaq"
Aytmatov: Ötən il Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsi baş tutmadı. Buna müxtəlif amillər səbəb olsa da, əsas səbəb Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi idi. Ötən ilin sonunda bir çox siyasi ekspertlər sülh müqaviləsinin 2024-cü ilin əvvəlində bağlanacağını ehtimal edirdilər. Əslində vəziyyət necədir və bu il sülh müqaviləsi baş tuta bilərmi? Xarici ekspertlərin əksəriyyəti yaxın vaxtlarda iki ölkə arasında sazişin bağlanma ehtimalından danışır.
Aytmatov: "Mən indi Ermənistanın bu məsələdə mövqeyinə şübhə ilə yanaşıram. Ermənistan bir çox hərəkətləri ilə Azərbaycana qarşı, yumşaq desək, sülhsevərliyini nümayiş etdirmir. Və Azərbaycanın elə əraziləri var ki, Ermənistan hələ də geri qaytarmayıb. Sual yaranır ki, hələ tam dəqiqləşdirilməmiş sərhədin demarkasiyası prosesi fonunda müqaviləyə necə imza atıla bilər? Mən hətta İrəvanda hansısa nüfuzlu üçüncü qüvvənin vasitəçiliyi ilə belə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı sülh istəyi və mehriban qonşuluq niyyətini görmürəm. Orada hər şey Bakı ilə yeni qarşıdurma xəttinə doğru qurulur".